Eski İran Meclis Başkanı Laricani, cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusu yaptı

İslami Şura Meclisi Eski Başkanı Ali Laricani, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurusunda bulundu.

Eski İran Meclis Başkanı Laricani, cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusu yaptı

Eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından İran’da 28 Haziran’da gerçekleşecek 14. Cumhurbaşkanlığı seçimi için adayların başvuru süreci dünden itibaren başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kayıt süreci 5 gün sürecek, 7 gün adayların yeterliliklerinin incelenmesine ve 14 gün ise adayların kampanyasına ayrılacak.

Önceki cumhurbaşkanı seçiminde adaylığı veto edilen eski Meclis Başkanı Ali Laricani adaylık başvurusunda bulundu.

Laricani, başvuru sürecinin ikinci gününde İçişleri Bakanlığına gelerek adaylık için başvuru yaptı.

Laricani’nin adaylığının onaylanması halinde eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili gibi seçimlerde en güçlü isimlerden biri olabileceği değerlendiriliyor.

Önceki seçimde adaylığı reddedilmişti

İran'da 2008-2020 yıllarında 12 yıl Meclis Başkanı olarak görev yapan Ali Laricani, ılımlı muhafazakar kimliğiyle tanınıyor.

Meclis Başkanlığı, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreterliği, Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı ve İran Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanlığı gibi görevlerde bulunan Laricani'nin 2021'deki seçimlerde yaptığı adaylık başvurusu Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmişti. Konsey, veto nedenini şu ana kadar açıklamadı.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından anayasaya göre, dini lider Ayetullah Hamanei’nin onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir cumhurbaşkanı vekili olarak seçildi.

İran anayasasına göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla Meclis Başkanı, Yargı Erki Başkanı ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'ndan oluşan kurulun gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyordu.

Bu doğrultuda yasama, yürütme ve yargı başkanları arasında 20 Mayıs'ta yapılan olağanüstü görüşmede, cumhurbaşkanı seçiminin 28 Haziran'da gerçekleştirilmesi kararı alınmıştı.