Güvenlik Konseyi’nden Duhok'ta düşen helikopter hakkında açıklama

Güvenlik Konseyi’nden Duhok'ta düşen helikopter hakkında açıklama

15 Mart’ta Duhok’un Amedi ilçesinin Çemankê nahiyesine bağlı Biryat köyünün dağlık bölgesinde saat 20.40 sularında bir helikopter düştü.

Demokratik Suriye Güçleri'nden (DSG) tarafından yapılan açıklamada, iki helikopterin hava şartlarından kaynaklı düştüğü duyuruldu.

DSG, helikopterlerin Rojava’dan Süleymaniye’ye eğitim amaçlı giden Terör İle Mücadele Güçleri (YAT) üyelerini taşıdığını açıklarken YAT Genel Komutanı Şervan Kobani komutasındaki 9 savaşçılarının yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, DSG’nin “İki helikopter düştü” açıklamasına hatırlatmada bulunarak “Sadece bir helikopterin düştüğünü ve 7 kişinin hayatını kaybettiğini doğrulayabiliyoruz” dedi.

“Helikopterler, Kürdistan Bölgesi'nin resmi kurumlarına haber vermeden Rojava ile Süleymaniye arasında uçtu” denilen açıklamada “Eldeki bilgiler, Süleymaniye’deki bir tarafın gizli ve gayriresmi bir şekilde DSG ile PKK ilişkilerinde aracılık yaptığını ve onlara birçok farklı şekilde yardım ettiğini ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi.

“Bu hukuksuz eylemin sorumluluğunu kim üstlenecek?” denilen Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi açıklamasında, Koalisyon ve Irak Federal Hükümeti’ne bu helikopterlerin Kürdistan Bölgesi toprakları üzerinde hangi lisansla uçtuğunu açıklamaları için çağrı yapıldı.