Halepçeli genç 10 yıldır saf kan Kürt atı yetiştiriyor

Halepçeli Mervan Abidin kendisine ait çiftlikte 10 yıldır asil Kürt atları yetiştiriyor.

Halepçeli genç 10 yıldır saf kan Kürt atı yetiştiriyor
Foto:Rudaw

Halpçeli Mervan Abidin kendisine ait çiftlikte 10 yıldır asil Kürt atları yetiştiriyor. Abidin, bu atlara bakmanın kendisi için büyük bir hobi olduğunu söylüyor.

Safkan Kürd atları, at ırkları üzerine araştırmaların yapıldığı merkezlerde, dünyanın orijinal binek hayvan aileleri listesinde gösteriliyor.

Halpeçli Mervan Abidin de saf kan Kürt atları yetiştirerek ait oldukları coğrafyada nesillerinin devam etmesi için çalışıyor.

1984 yılında Halepçe’nin Nêvroli bölgesindeki Piriz köyünde doğan Abidin, Helepçe kimyasal saldırısının ardından ailesinin köye geri dönüşü ile birlikte saf kan Kürt atı yetiştirmeye başladıklarını söyledi.

Abidin, “Amcam o tarihten beri vefat edene kadar da bu atları yetiştirdi, onun ardından ben bakımlarını üstlendim. 10 yıldır orijinal Kürt atı yetiştiriyorum. Şimdi dört at ve dört de tayım var ve hepsi de saf kan Kürt atı. Kürdistan’daki, yurt dışında ve İran’daki bütün festivallere katılıyoruz” dedi.

Saf kan Kürt atlarına ilginin ailesinden geldiğini anlatan Mervan Abidin, “Bizden sonraki nesillerin de bu atları koruyup yetiştirebilmesini sağladık. Şimdi kardeşlerim ve çocuklarım da atları seviyor ve her gün gelip biniyorlar” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nde 1988’deki Enfal soykırımı ve Halepçe kimyasal saldırısının ardından Kürt atlarının sayısının azaldığını belirten Abidin, “Çoğu İran’a götürüldü, bugün İsfahan ve Kirmaşan’da Kürt atı yetiştiriliyor. Biz de yavaş yavaş bu asil Kürt atlarının bakımını yaparak tekrar ülkemize getirmek için çalışıyoruz.”

Saf kan Kürt atlarına dair bilgi veren Halepçeli genç, “Kürt atları buranın coğrafyasına, ovası ve dağlarına dayanıklıdır. Güçlü ve kudretlidirler, çok yüksek değiller göğüsleri ve kolları geniştir. Dört çeşit Kürt atımız var, Sincabi, Afşar, Lori ve Cafi. Bizimki Sincari cinsidir. İki-üç çeşit orijinal ata sahibim. Benim atın babası Supabedi Haydari İsfahan’da, o da Sohrab’ın neslinden geliyor. Sohrab da asil Kürt atlarının bir soyu. İran’da iki ünlü at cinsi var ki bunlara Kamurani Kadiri ve Sorabi Caferi deniliyor. Bunlar Kürt atı soyundan geliyor” dedi.

At yetiştirme arzusu olanların bu saf kan Kürt atlarını yetiştirmelerini isteyen Abidin, atların bakımına da önem verdiklerini söyledi.

Mervan Abidin, “Atın yemi diğer evcil hayvanlarınkinden farklıdır. Atlar için gereken tüm yemleri temin etmemiz gerekiyor. Kepek, pelet karışımı, yulaf ve arpayı karıştırıp veriyoruz. İki günde bir biniciliğe alıştırıyoruz. Alışması için 2.5 yaşından itibaren binmeye başlıyoruz. Kendi Cafi usulümüze göre talime alıştırıyoruz. İki günde bir binip gezdirdikten sonra yıkayıp yerlerine koyuyoruz” diye anlattı. /Rudaw