İran 15 yıldır cezaevinde tuttuğu Kürt din adamını idam etti

İran, 15 yıldır tutuklu olan Mahabadlı Kürt din adamı Enwer Xızıri’yi bu sabah idam etti. Aynı davadan yargılanan 4 Kürt din adamı geçtiğimiz yıl idam edilmişti.

İran 15 yıldır cezaevinde tuttuğu Kürt din adamını idam etti

İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın bildirdiğine göre; dün gece tek kişilik hücreye alınan Enwer Xızıri bu sabah saatlerinde Kerec’teki Qızılhesari Cezaevinde idam edildi.

Mahabad nüfusuna kayıtlı Enwer Xızıri, Eyüb Kerimi, Davud Abdullahi, Kasım Abıste, Ferhat Selimi, Xesrew Bişareti ve Kamiran Şex isimli 6 Kürt din adamıyla birlikte 15 yıl önce  “vatana ihanet” “Ülkenin asayişine karşı faaliyet yürütmek” iddiasıyla Tahran Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmişti.

7 Kürt din adamı "Abdulrahim Tina isimli bir kişinin öldürülmesi" ile suçlanıyordu.

Hengaw, Kürt din adamı Enwer Xızıri’nin idamını kınadı ve idam kararının hukuka dayanmadığını kaydetti. 

Geçtiğimiz yılın sonbahar ve kış aylarında aynı davadan idama mahkum edilen 4 Kürt din adamından Eyüb Kerimi, Davud Abdullahi, Kasım Abıste ve Ferhat Selimi'nin cezası infaz edilmişti. 

İran Devrim Mahkemesi Reza Resayi ve Yusıf Ahmedi isimli iki Kürt din adamına da geçtiğimiz ay idam cezası vermişti.

Uluslararası Af Örgütü’nün geçtiğimiz hafta yayımladığı yıllık raporuna göre; İran İslam Cumhuriyeti Kürt, Beluç, Arap, Azeri milletleri ile Sünni ve Yarsani topluluklarına yönelik baskılarını arttırdı.

İran İnsan Hakları Örgütü’nün verilerine göre Rojhılat (Doğu Kürdistan ) ve İran’da geçtiğimiz yıl “uyuşturucu madde ticareti”, “kasten adam öldürmek”, “siyasi” ve “dini” gerekçelerle 767 mahkumun idamı gerçekleşti.