IŞİD, Kerkük’te yüksek gerilim hattına saldırdı

Terör örgütü IŞİD’in Kerkük’ün güneyinde düzenlediği saldırılarda bir yüksek gerilim hattı tahrip edildi.

IŞİD, Kerkük’te yüksek gerilim hattına saldırdı

Açıklama yapan Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sözcüsü Amir Nuri, IŞİD mensuplarının kentin güneyindeki Molla Abdullah köyü yakınında yüksek gerilim hattına saldırı düzenlediğini söyledi.

Nuri, örgüt mensuplarının kentin büyük bir bölümüne ve Selahaddin kentindeki bazı petrol sahalarına elektrik sağlayan 90 numaralı yüksek gerilim hattının altına yerleştirdiği patlayıcıları uzaktan kumandayla infilak ettirdiğini dile getirdi.

Saldırı nedeniyle Kerkük'e bağlı iki köyde ve Selahaddin kentindeki Uceyil petrol sahasındaki tesislerde elektrik kesintileri olduğu belirtildi.

Nuri, hasar gören gerilim hattının onarımı için Kerkük Elektrik Müdürlüğünce bölgeye ekip gönderildiğinin bilgisini verdi.

IŞİD geçtiğimiz yıl çok sayıda elektrik hattına saldırı gerçekleştirmişti.

6 IŞİD mensunu yakalandı

Öte yandan Kerkük’ün güneyinde güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonda, daha önce çok sayıda kanlı eyleme katılan 6 IŞİD mensubunun yakalandığı belirtildi.​​​​​​​

Öte yandan IŞİD, Haziran 2014'te Musul, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Terör örgütü IŞİD'in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 4 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.