IŞİD'den Türkiye'deki din adamlarına tehdit

IŞİD'in propaganda dergisi Rumiyah'ın yeni sayısında Türkiye'deki din adamları ve ilahiyatçılara yönelik suikat çağrısı yapıldı.

IŞİD'den Türkiye'deki din adamlarına tehdit

Derginin Türkçe versiyonunun kapağında 1 Ocak'ta IŞİD üyesi Abdülgadir Masharipov'un saldırı düzenlediği Reina'nın fotoğrafı yer alıyor.

'Türkiye'deki Belamların Çaresizliği' başlıklı makalede Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le birlikte Cüppeli Ahmet adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden Prof. Caner Taslaman ve İhsan Eliaçık'ın da bulunduğu isimler tehdit ediliyor.

Makalenin başlığında yer verildiği gibi yazıda sık sık atıfta bulunan 'belam', İslami terminolojide, 'dini bilgisini iktidar lehine çarpıtan' olarak kullanılıyor.

Makalede kafir belam olarak tarif edilen isimler arasında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın babası ilahiyatçı Ali Rıza Demircan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi profesörü Hasan Onar ve Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi profesörü Hilmi Demir de bulunuyor.

'Şii Camilerinden Uzak Durun'

Yazıda Şii camilerinin hedefte olduğu da belirtilerek, "Yeryüzünün batısında ya da doğusunda İslam Devleti askerleri 'cami' diye adlandırılsalar dahi Rafızileri, İsmailileri ve de daha başkalarını mabedlerinde hedef almaktan çekinmemektedirler. Oralardan, oralarda durmaktan ya da oralardan geçmekten durmak gerekir" dendi.

'Atatürk Putlarını Kaldıracağız'

Dergide, "İslam Devleti Allah'ın izniyle Şam'ın kuzeyinde elinden giden tüm bölgelere geri dönecek. Büyük orduları oradan yeni eyaletler yapmak, orada Allah'ın şeriatını uygulamak, Atatük putlarını, demokrasi, laiklik, sufizm, İhvan vesenlerini (suretsiz put) ortadan kaldırmak için Türkiye topraklarına girecek" ifadeleri kullanıldı.