IŞİD, Savaşçı Kürt kızının başına 1 Milyon Dolar Ödül Koydu

IŞİD, Kürdistan'da savaştıktan sonra Danimarka'ya geri dönen Kürt savaşçı Joanna Palani, IŞİD'in ölü ya da canlı yakalanması için başına 1 milyon dolar ödül koyduğunu öne sürdü.

IŞİD, Savaşçı Kürt kızının başına 1 Milyon Dolar Ödül Koydu

Kürdistan Bölgesi ve Rojava'da IŞİD'e karşı Peşmerge ve YPG saflarında savaştıktan sonra Danimarka'ya dönen ve hakkında 'yabancı savaşçılar' yasasına dayanarak dava açılan Joanna Palani, katıldığı operasyonlarda 100'e yakın IŞİD teröristinin ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle terör örgütünün 1 numaralı hedefi haline geldi.

IŞİD halen Danimarka'da hayatını sürdüren kadının başına 1 milyon dolar ödül koyduğunu açıkladı. Rojhilat (İran Kürdistan'ı) kökenli 23 yaşındaki genç kadının, Eylül 2015'te Suriye'ye geri dönmesini önlemek için pasaportuna el konulmuştu. Palani yasağı delerek bölgeye geri dönmüş, ülkesine dönüşünde de Doha'ya kadar gittiğini belirtmişti. Palani'nin bu yüzden 2 yıl hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Ölü ya da canlı yakalanması için başına 1 milyon dolar ödül koyduğunu öne süren Palani, bu nedenle üç günde bir yer değiştirmek zorunda kaldığını söyledi.

Kopenhag'daki bir üniversitede siyaset bilimi ve felsefe okuyan Palani, geçen sene Mayıs ayında Vice News muhabirine bölgede yaşadıklarını anlatırken, "IŞİD militanlarını öldürmek çok kolay" demişti. Palani'nin keskin nişancı eğitimi aldığı belirtilmişti.