'Kanada Kürdistan'ın alacağı her türlü kararı destekleyecek'

Kanada'nın Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak referandumda çıkacak sonuca saygılı olacağı bildirildi.

'Kanada Kürdistan'ın alacağı her türlü kararı destekleyecek'

Opercanada sitesinde bir makale kaleme alan Kanadalı gazeteci Michael Petro, devletsiz en büyük ulus olan Kürtlerin 30 ile 40 milyon arası nüfusa sahip olduğunu, bağımsızlığın Kürtlerin en eski hayali olduğunu kaydetti.

Michael Petro Peşmerge'nin IŞİD karşısındaki başarısından övgüyle bahsederek Peşmerge'yi 'En etkili kara gücü' olarak tanımladı.

Kürtlerin istikrara kavuşmasının tek yolunun bağımsızlığa ulaşmak olduğunu düşündüğünü ifade eden Kanadalı gazeteci, IŞİD'e karşı verilen mücadelede uluslararası destek nedeniyle Kürtlerin bu hayalini gerçekleşmesine daha da yakınlaştığını kaydetti.

Makalesinde Mahabad merkezli Kürdiatan Cumhuriyeti'nde doğan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsızlık konusundaki çalışmalarına da yer veren Michael Petro, ''Barzani'ye göre hiç kimse ve hiçbir devlet Kürtlere bağımsız devlet hakkını tanımadığını belirtiyor. Kürdistan halkı ve Barzani'nin hayali bağımsız bir Kürdistan'dır'' ifadelerini kullandı.

Kanada'nın, Kürdistan Bölgesi'nin vereceği her türlü kararı destekleyeceğini belirten Michael Petro, ''Kanada, Kürdistan Bölgesi'nin alacağı her türlü kararın yanında olacaktır'' dedi.