Kerkük'ün ilçelerinde de Kürdistan bayrağı göndere çekildi

Bugün Kerkük'ün Dûbiz ilçesinde düzenlenen resmi bir törenle göndere Kürdistan bayrağı çekildi.

Kerkük'ün ilçelerinde de Kürdistan bayrağı göndere çekildi

Kerkük Kent Meclisi'nin dün kentteki kamu kurum ve kuruluşlara Kürdistan bayrağının asılmasını onayladıktan sonra Kürdistan'ın birçok yerinde törenle Kürdistan bayrağı göndere çekildi

Bugün sabah saatlerinde Kerkük'ün Dûbiz ilçesinde Kaymakam ve birçok Arap ve Türkmen ileri gelenlerinin katılımıyla göndere Kürdistan bayrağı çekildi.

Kürdistan bayrağı göndere çekiliken Kürtlerin ulusal marşı Ey Raqîp çalındı.

Öte yandan, Kerkük Kent Meclisi'nin Kürdistan Bayrağıkararı ardından birçok Arap aşireti söz konusu kararı desteklediğini açıklandı.

Kerkük Valisi Necmedîn Kerîm, Kürdistan bayrağının Kerkük'te resmileşmesi ardından yaptığı açıklamada, kentte yaşayan diğer halkların büyük bölümünün Kürdistan bayrağının resmileşmesini desteklediğini belirterek ''Ancak maalesef bazı Arap ve Türkmen kardeşlerimiz bu konuyu farklı yerlere çektiler. Bazı sorumsuz siyasetçi ve taraftarların Kürdistan bayrağının çatışmalara yol açacağı yönündeki açıklamaları doğru değil ve sorumsuzcadır'' dedi.

Necmedîn Kerîm Kerkük'te yaşayan Arap ve Türkmenlere seslenerek, Kürdistan bayrağının anayasal bir mesele olmadığını altını çizerek ''Herkesten bu kentin kurtarılmasında şehit düşen Kürtlere saygı göstermesini istiyorum. Türkmen ve Araplarla birlikte yaşamımız eskisi gibi devam edecektir'' dedi.