Rusya:Suriye krizinde,Kürtlerin katılımı olmadan Cenevre'den karar çıkması zor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinde Kürtlerin katılımı olmadan karar alınmasının zor olduğunu ifade etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Kürtler, Suriye krizinin çok önemli bir parçası. Kürtlerin katılımı olmadan uygulanması mümkün kararlar alınması çok zor" dedi.

Rusya:Suriye krizinde,Kürtlerin katılımı olmadan Cenevre'den karar çıkması zor

Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gatilov, Türkiye'nin Suriye'deki rolünü değerlendirdi. Gatilov, "Rusya, Türkiye'nin Suriye'deki rolünü olumlu buluyor. Burada birçok şey Ankara'ya bağlı" dedi.

Cenevre'de devam eden 5. tur görüşmeler hakkında da konuşan Gatilov, görüşmenin zor geçtiğini ve taraflar arasında gündeme ilişkin fikir ayrılıkları bulunduğunu ifade etti.

Gatilov, "5. tur son derece zor geçiyor. Bir önceki turda 4 maddeden oluşan gündem üzerinde uzlaşma sağlandı. Ancak taraflar arasında maddelerin gündeme alınma sırasıyla ilgili belirgin fikir ayrılıkları var" dedi.

Rusya'nın tüm maddelerin eşit öneme sahip olduğunu ve hepsinin eşit zeminde ele alınması gerektiğini düşündüğünü de kaydeden Gatilov, şu ifadeleri kullandı: "Bu turun sonuçları hakkında konuşmak için henüz erken. Hissiyatıma göre, taraflar müzakerelere devam etmek istiyor. Görüşmelerin gidişatı, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya bağlı."

Öte yandan Gatilov, Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinde Kürtlerin katılımı olmadan karar alınmasının zor olduğunu ifade etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Kürtler, Suriye krizinin çok önemli bir parçası. Kürtlerin katılımı olmadan uygulanması mümkün kararlar alınması çok zor" dedi.