Kürdistan Seçimlerinde hangi Parti ne kadar oy alıyor?

Kürdistan Parlamento seçimleri tarihi sonbahara kalırken yapılan bir ankette, yeni partilerin çıkmasıyla seçimlere katılım oranın artması bekleniyor. Ankete göre en çok kararsız seçmen Süleymaniye’de.

Kürdistan Seçimlerinde hangi Parti ne kadar oy alıyor?

Sibey Araştırma Merkezi Mayıs ayında Kürdistan Bölgesi seçmenin nabzını tuttu.

Anket sonuçlarını Rûdaw ile paylaşan Sibey Araştırma Merkezi Sorumlusu Reber Talet “Bu anket seçmenin seçimlerin yapılacağına dair endişelerinin öne çıktığı bir dönemde yapıldığını not düşmek gerekir dedi.

En fazla kararsız ve hangi partiye oy vereceğini açıklamk istemeyen seçmenin Süleymaniye’de olduğunu belirten Reber Talet,  “bu da 21 sandalyeye tekabül ediyor ki, insanların oylarını açığa vurmak istememesi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)  ve Kürdistan Yurtseverler Birliği dışındaki diğer partilere fırsat ve güç sağlıyor” dedi.

Süleymaniye’den sonra oyunu açıklamak istemeyen ve kararsız seçmenin Erbil’de olduğunu söyleyen Telat bunun 12 sandalyeye denk geldiğini kaydetti . Ankete katılanlar arasında en az karasız ve oyunu açıklamak istemeyen seçmenin ise Duhok’ta olduğunu sözlerine ekledi.

Sibey Araştırma Merkezi Sorumlusu Reber Talet anketin Kürdistan Bölgesi’nin 4 vilayetinde ve 3 bin kişiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 72,9'unu erkek, yüzde 27,1'ini kadınlar oluşturdu.  3 bin kişi arasında gerçekleştirilen anketin katılımcılarının yüzde 45,7'si il merkezinde, yüzde 43,6'sı ilçelerde, yüzde 9'u ikasabalarda, yüzde 1,3'ü köyde ve yüzde 0,3'ü kamplarda ikamet ediyor.

Ankete katılanların yüzde 31,6'sı Erbil'de, yüzde 36,9'u Süleymaniye'de, yüzde 24,8'i Duhok'ta ve yüzde 6,8'i Halepçe'de yaşayanlar arasından seçildi.

Seçimde sandığa gitme oranı

Ankete katılanların yüzde 84,1'i mutlaka oy vereceğini veya oy vereceğini belirtirken, yüzde 5,6'sı kararsız olduğunu, yüzde 8,1'i ise oy vermeyeceğini söyledi.

Sibey Araştırma Merkezi / Grafik: Rûdaw

Oy vermeyeceğini söyleyenlerden yüzde 23.7’si KDP seçmeni olurken, KYB seçmenin ise yüzde 11.7 sandığa gitmeyeceğini söyledi. Diğer partilerde ise oy vermeyeceğini belirten seçmen oranı ise şöyle. Yeni Nesil (Nwey Nu) yüzde 1.1, Yekgitu yüzde 0,3, Goran Hareketi yüzde 0.3, yeni kurulan partiler yüzde 0.3. Bilmiyporum diyenlerin oranı ise yüzde 45. 

Sibey Araştırma Merkezi / Grafik: Rûdaw

 

Reber Telat  sandığa gitmeyeceğini açıklayanların partilere dağılım oranına ilişkin sonucu şöyle yorumladı:

“ Oy vermeyeceğini söyleyen seçmenlerin partilere göre dağılım bize bazı veriler sunuyor. Seçimlerde seçmen davranışı tüm partilere göre daha istikrarlı olsa da Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) için çeşitli farklılıklar göze çarpıyor. Karasız ve sandığa gitmeyeceğini söyleyen seçmen oranı en yüsek olan parti KDP ve bu durum KYB için de geçerli. Goran Hareketi seçmenlerini hayal kırıklığına uğratırken, her geçen gün  popülerliğini kaybediyor. Goran’ın seçmeni partisine tekrar oy vermek için bir umut taşımıyor.”

Anketin geri kalan kısmında ise Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe seçim bölgelerinde hangi partinin ne kadar oy aldığına dair oranlar paylaşılıyor.

Erbil Seçim Bölgesi

Ankete göre Erbil Seçim Bölgesinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) oyların yüzde 52,5'ini, Kürdistan Yurtseverler  Birliği (KYB) ise oyların yüzde 5,5'ini alıyor. Yeni Nesil  yüzde 0,7,  Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) Partisi yüzde 0.4, Kürdistan Adalet Topluluğu (Komal) ise yüzde 0,2 oranında oy alıyor.

KYB’den ayrılan Lahur Şeyh Cengi’nin kurduğu Halk Cephesi yüzde 0,2 oranında oy alıken Yeni Nesil’den ayrılarak yeni bir oluşuma giden eski parlamenter Ali Hama Salih’in kurduğu Ulusal Tavır Hareketi (Helwest) ise yüzde 0,2 ve Türkmen Cephesi ise yüzde 0,1 oranında oy alıyor.

Sibey Araştırma Merkezi / Grafik: Rûdaw

Süleymaniye Seçim Bölgesi

Süleymaniye’de ankete katılanların ise yüzde 20’si KYB’ye, yüzde 10,1’i KDP’ye oy vereceğini söylerken Yeni Nesil yüzde 3, Yekgirtu yüzde 0,3, Komal yüzde 0,3, Goran yüzde 0,4, Helwest yüzde 0,7 ve Halk Cephesi yüzde 0,5 oranında oy alıyor.

Sibey Araştırma Merkezi / Grafik: Rûdaw

Duhok Seçim Bölgesi

Sibey Araştırma Merkezi sorumlusu anket çalışmasının en kolay yürütüldüğü bölgenin Duhok olduğunu belirterek, “Her daim seçim anketi en doğru çıkan vilayetimiz Duhok oluyor” yorumunda bulundu.

Ankete Duhok’tan katılanların oy tercihi ise şöyle:

KDP yüzde 75,3, KYB yüzde 1.6, Yeni Nesil yüzde 0,5, Yekgirtû yüzde 0.3.

Sibey Araştırma Merkezi / Grafik: Rûdaw

Halepçe Seçim Bölgesi
Parlamentoda 3 sandalye ile temsil edilen Halepçe’de ise ankete katılanların oy tercihi şöyle:

KDP yüzde 0,4, KYB 12,4, Goran Hareketi 1,1, Yeni Nesil 5,1, Yekgirtu 1,1, Komal 1,1 ve Helwest 0,6 oranında oy alıyor.

Sibey Araştırma Merkezi / Rûdaw