Lavrov: Rusya, ABD'yi Astana'daki Suriye Görüşmelerine Davet Etti

Rusya Dışişleri Bakanı, Washington'un Astana'da düzenlenecek Suriye görüşmelerine davet edildiğini açıkladı. Bakan, ABD'nin geçen Astana görüşmesine gözlemci olarak katıldığını da hatırlattı.

Lavrov: Rusya, ABD'yi Astana'daki Suriye Görüşmelerine Davet Etti

Rus televizyon kanalı NTV'deki 'Haftanın Sonuçları' programında konuşan Lavrov, "ABD, Ortadoğu Suriye heyetini oluşturduğunda önümüzdeki temaslara katılması için tarafımızdan davet edildi." dedi.

MANTIKLA YOLA ÇIKMASINI SAVUNDU

İran'ın Suriye barış sürecinde oynadığı rolden söz eden Lavrov, bu ülkenin DEAŞ'e karşı mücadele eden koalisyondan çıkarılmasının pragmatik olmayacağını vurguladı. Rus Bakan, Washington ile İran'ın arasının "Obama dönemindekinden daha bozulmuş olduğunu" dile getirdi. Ancak Moskova, mantıkla yola çıkmasını savunuyor.

ÖNCEKİ SURİYE GÖRÜŞMESİ 23 ARALIK'TA YAPILDI

Hatırlanacağı üzere ABD Savunma Bakanı James Mattis, İran'ı 'terörün ana sponsorlarından biri' olarak değerlendirdi. Astana'da düzenlenen önceki Suriye görüşmesi 23 Aralık tarihinde yapıldı. Görüşme sonucunda Rusya, İran ve Türkiye olmak üzere görüşmeleri başlatan üç ülke, Suriye'nin egemenliğini koruma ilkesine dayanarak hareket edeceğini ve ateşkes rejimine yapılan ihlalleri saptayacağını karara bağladı.