Mukteda es-Sadr: Haşdi Şabi dağıtılsın

Middle East gazetesine açıklamalarda bulunan Irak'taki Şii Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr, DAİŞ'in bitirilmesi ardından Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin dağıtılmasını istedi.

Mukteda es-Sadr: Haşdi Şabi dağıtılsın

Irak'ta Kürtler, Şii ve Sünni Araplar ve diğer etnik oluşumlar arasında çatışmaların yaşanmaması için gerekli adımların atılması gerektiğini vurgulayan Sadr, DAİŞ sonrası süreçte Irak'ta Haşdi Şabi'nin hükmünün başlamasından endişe ettiğini, bunun için yasal statüye kavuşturulmuş Haşdi Şabi'nin DAİŞ'in bitirilmesi ardından dağıtılmasını istediklerini söyledi.
MEZHEP ÇATIŞMASI KAYGISI

Sadr şöyle konuştu: "Bizim hükümet güçlerinin oluşturulmasına ihtiyacımız var. Irak'ın güvenliğini sağlayacak gücün Irak ordusu bünyesinde olması gerekir. Bu çerçevede biz, Haşdi Şabi'nin dağıtılması ve isteyen mensuplarının da Irak ordusuna katılmasını istiyoruz.”
Musul'un DAİŞ'ten kurtarılması ardından mezhepsel bir çatışma olasılığı olduğunu ve bunun kendilerini kaygılandırdığını da dile getiren Sadr, herkesin böylesine bir tehlikenin bir daha ortaya çıkmaması için gayret serf etmesi gerektiğini söyledi.
"ABD GÜCÜNÜN IRAK'TA BULUNMASINI İSTEMİYORUZ"
Mukteda es-Sadr'ın bu açıklaması, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin "Haşdi Şabi'ye uzanan elleri kıracağız.” açıklamasından sonra gelmesi dikkati çekerken Middle East ile röportajında Sadr, Irak'ta ABD güçlerinin bulunmasına karşı olduklarını da söyledi. Bu konuyla ilgilide Sadr şöyle konuştu:
"Her ne şekilde olursa olsun biz, ABD güçlerinin Irak'ta bulunmasını istemiyoruz. ABD ve İngiltereli hiçbir yetkiliyi görmek istemiyoruz. Çünkü onlar ABD'nin çıkarlarını gözetiyor.”