NATO'dan Ukrayna'ya asker gönderme planlarıyla ilgili ilk açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak'ın Ukrayna'ya asker göndermeyi planlamadığını söyledi.

NATO'dan Ukrayna'ya asker gönderme planlarıyla ilgili ilk açıklama
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamaları sonrası gündemin en önemli konularından biri haline gelen 'NATO ülkelerinin ordularını Ukrayna'ya gönderme' olasılığı hakkında Brüksel ve Berlin'den yeni açıklamalar geldi.
 
Sputnik'in aktardığına göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Associated Press'e verdiği demeçte "NATO müttefikleri, Ukrayna'ya eşi görülmemiş bir yardım sunuyor. Bunu 2014'ten beri yapıyoruz ve daha sonra güçlendirdik. Ancak NATO birliklerini Ukrayna'ya konuşlandırma planımız yok" dedi.
 
Scholz'dan açıklama
 
Almanya Başbakanı Olaf Scholz da, NATO ve AB ülkelerinin ordularını Ukrayna'ya göndermeme konusunda mutabık olduğunu belirtti.
 
Scholz, gazetecilere yaptığı açıklamada, en başından beri üzerinde anlaştıkları ve gelecekte de geçerli olacak bu konuyu (Ukrayna'ya asker gönderilmemesi) bir kez daha istişare ettiklerini anlatarak Ukrayna topraklarında AB veya NATO ülkelerinden gönderilmiş askerler bulunmayacağının altını çizdi.
 
Batılı ülkeler arasında bu anlayışın hakim olmasını ileriye dönük çok önemli bir adım olarak niteleyen Scholz, Batı'nın bu konudaki görüşünü 'tamamen ortak' olduğunu vurguladı.
 
Slovakya Başbakanı Robert Fico, Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, AB ve NATO ülkelerinin Ukrayna'ya askeri personel gönderebileceğini söylemişti.
 
Başkent Paris'te Ukrayna'ya destek konulu toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Bugün her şey özgür ve doğrudan bir şekilde tartışıldı. Bugün resmi bir şekilde kara birliklerinin gönderilmesi konusunda bir fikir birliği yok. Ancak durumun gelişiminde hiçbir şey göz ardı edilemez. Rusya'nın bu savaşı kazanmaması için her şeyi yapacağız” demişti.