Pentagon Sözcüsü: İran'la savaşmak istemiyoruz

Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, İranla savaşmak istemediklerini ancak güçlerine yönelik tehditlerin sürmesi halinde karşılık vermeye hazır olduklarını söyledi.

Pentagon Sözcüsü: İran'la savaşmak istemiyoruz

Rojava’nın Haseke ilinde dün ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir tesisi insansız hava aracıyla (İHA) vurarak ABD’li bir sözleşmeli personelin ölümüne, 5'i asker biri sözleşmeli 6 personelin de yaralanmasına yol açan İran destekli gruplar bu sefer de Deyrizor’daki ABD üssünü hedef aldı.

Günlük basın toplantısında Pentagon Sözcüsü Ryder, yerel saatle 08.05 sularında Deyrezor’da ABD tarafından Albukemal bölgesindeki “yeşil Köy” olarak adlandırılan üsse 10 roketle saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Ryder, saldırıda herhangi bir kayıp vermediklerini belirtirken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, roketlerin üssün yakınındaki bir eve isabet ettiğini ve iki kadınla iki çocuğun hafif şekilde yaralandığı bilgisi verildi.

Sözcü, iki saldırıyı düzenleyen grubun da aynı olduğunu söyledi.

"İran'la savaşmak istemiyoruz"

Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder Rûdaw muhabirine "İran'la savaş istemiyoruz" dedi.

İran'a yakın gruplar sadece Suriye'de değil, Hürmüz Boğazı, Körfez ve Irak'ta da istikrarı bozduğunu dile getiren Ryder, "İran'a yakın grupların  amacı istikrarsızlık ve terörizm ihraç etmektir" dedi.

Pentagon sözcüsü, ABD'nin Suriye'deki hedefinin "IŞİD'in tamamen yenilgiye uğratılması" olduğunu söyledi.

Ryder, "Güçlerimiz tehdit edilirse benzer bir güçle karşılık vermeye hazırız" dedi.

Haseke’deki üsse düzenlenen saldırıdan sonra ABD, İran Devrim Muhafızları ile ilişkili Suriye’deki iki tesisi hava saldırılarıyla vurmuştu.

Hava savunma radarlarının çalışmadığı iddiası

New York Times gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı, bir Amerikalı sözleşmeli personelin öldüğü İHA saldırısına ilişkin haberinde, ABD’nin Suriye’deki hava savunma radarlarının çalışmadığı ileri sürüldü.

Gazetenin haberinde, radarların çalışmadığının İran ile ilişkili gruplarca bilindiğinden şüphe edildiği belirtildi.

Bu habere ilişkin soruları yanıtlayan Ryder ise saldırının soruşturulduğunu, bu konunun da CENTCOM tarafından incelendiğini söyledi.

Tuğgeneral Ryder, diğer taraftan alanı görecek bir radar gözlem kapasitesinin olduğunu belirtti.

Bir personelin öldüğü ve 6 personelin yaralandığı saldırıya ilişkin açıklamada İHA’nın İran’a ait olduğu ifade edildiği ve Devrim Muhafızları Ordusuyla ilişkili hedeflerin vurulduğunu hatırlatan bir gazetecinin “Burada İran’ı bir Amerikan vatandaşının ölümünden sorumlu tutuyor musunuz?” sorusuna ise Ryder, “İran, elbette ki bu grupları destekliyor ve bu nedenle de onların bölgede güvensizlik, istikrarsızlığa yol açmamalarını sağlamakla yükümlüdür.” yanıtını vermekle yetindi.

"Her türlü tedbiri alacağız"

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, "ABD, İran'la savaş peşinde değil" dedi. Ancak Rojava ve Suriye'deki 900 personellerinin güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri alacağını vurguladı.

Kirby, "IŞİD'i yenmeyi amaçlayan Suriye'deki programımızı korumak istiyoruz, halkımızı İran bağlantılı gruplara karşı korumak istiyoruz" dedi.

Kirby, "ABD mevzilerine ve birliklerine saldıran gruplar, ABD'nin Irak ve Suriye'de kalmasını istemiyorlar. Bu saldırıları, bizim her iki ülkede de IŞİD'le savaşma yeteneğimizi sınırlamak ve ayrılmamız için üzerimizde baskı kurmak için yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

Kirby, "Böyle bir misilleme saldırısı başlatmamız ve bunu etkisiz bir füze saldırısıyla takip etmeleri doğal değil" dedi.

Bu arada ABD Merkez Komutanlığı başkanı Michael Kurilla, Pentagon'un "gerekirse" daha fazla saldırı düzenleyebileceği konusunda uyardı.  Kurilla “Birliklerimizi korumak için her zaman gerekli önlemleri alacağız ve istediğimiz zaman ve yerde karşılık vereceğiz” dedi.