PKK'den İran’daki helikopter kazasına ilişkin açıklama

KCK, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve diğer yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasının “son derece kuşkulu” olduğunu savundu.

PKK'den İran’daki helikopter kazasına ilişkin açıklama

PKK’nin çatı yapılanması KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile diğer yetkililerin yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Reisi ve beraberindekilerin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yapılan ortak açılışın ardından dönüş esnasında İran toprakları üzerinde kendilerini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu hayatını  kaybettiği ifade edilen açıklamada, “Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla İran devleti bu olayı kaza olarak nitelendirmiştir. Ancak son derece kuşkulu bir olaydır. Bölgemizin hassas bir süreçten geçtiği böylesi bir dönemde anlaşılması gereken bir olaydır” denildi.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine, yakınlarına ve İran devletine başsağlığı dilenen açıklamada, bazı güçlerin İran üzerinden Orta Doğu'da savaşı derinleştirme ve yayma faaliyetleri içerisinde olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, “Türk devleti bu güçlerin başında gelmektedir. Ortadoğu'da savaşın derinleşmesini hiçbir biçimde halkların yararına görmüyor, bu hassasiyetle hareket ediyoruz. Bölgedeki güçlerin de bu hassasiyetle yaklaşmalarını, savaşı yaymak ve derinleştirmek isteyen güçlerin politikaları karşısında dikkatli hareket etmelerini önemli görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 19 Mayıs Pazar günü İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katılmış ve dönüşte helikopterlerinin düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

Reisi ile birlikte Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim de helikopterde bulunuyordu.