Rakka kuşatmasında son durum

ABD ve YPG liderliğinde Tabka Hava Üssü'nün ele geçirilmesinin ardından, Suriye Demokratik Güçleri'nin bir sonraki hedefi Tabka Barajı olarak açıklandı.

Rakka kuşatmasında son durum

QSD resmi kaynakları Rakka kuşatmasının Tabka barajının alınmasıyla tamamlanacağını açıkladı. Yüzlerce sivilin ise Tabka'daki çatışmalardan kaçıp güvenli bölgelere sığınmaya çalıştığı belirtiliyor.

Cumhuriyet'in haberine göre, IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'nın kurtarılmasına yönelik nihai operasyon için geri sayım sürerken ABD destekli, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (QSD) bölgeyi kuşatma hedefiyle ilerliyor. QSD, Rakka'nın yaklaşık 45 km. batısındaki stratejik önemde Tabka Hava Üssü'nün kontrolünü IŞİD'den geri aldıklarını duyurdu. AFP'ye konuşan QSD sözcüsü Talal Sello, "Rakka kuşatmasının tamamlanması için hedeflerinin Tabka Barajı'nın ele geçirilmesi olduğunu” söyledi. Sello, Tabka üssünün yenilenmesine IŞİD'in bıraktığı patlayıcılar temizlendikten sonra başlanacağını, ana uçuş pistinin büyük zarar gördüğünü de belirtti.

Baraj Uyarısı

Bu arada Tabka Barajı çevresinde çatışmalar hafta sonunda yoğunlaşırken barajın yıkılabileceği, bölgede yeni bir felakete yol açabileceği yönündeki haberlerin ardından dün QSD'den saldırılara dört saatlik ara verildiği açıklaması gündeme yansıdı. AFP'ye konuşan bir baraj çalışanı, teknik ekibin önceki gün faaliyetleri durdurulan barajda "hasar tespiti yaparak tamir çalışmalarına başladığını” söyledi. Ardından ise QSD'den kaynaklar barajın yıkılmasına yol açabilecek bir hasarın tespit edilmediği açıklaması yaptı.

Üs ve Tabka Barajı Ağustos 2014'te IŞİD tarafından Suriye ordusunun elinden alınmıştı. IŞİD, önceki gün Tabka Barajı'nın QSD güçlerinin hava saldırısında hedef alındığını iddia etmiş, Talal Sello ise baraj için yakın tehlike olmadığını savunarak, "Baraja yönelik hava saldırısı yok” demişti. BM, barajda meydana gelebilecek bir hasarın sadece Rakka'da değil Deyr ez Zor'a kadar bir bölgenin etkileneceği sele yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

QSD'nin bölgedeki ilk büyük başarısı olarak nitelendirilen hava üssünün ele geçirilmesinin Kürt ve Arapbirliklerinden oluşan oluşumun Rakka'yı batıya bağlayan karayolunu kontrol altına alıp kenti tamamen kuşatmasına geçit vereceğine dikkat çekiliyor. QSD, geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD liderliğindeki koalisyonun Tabka'ya havadan asker indirdiğini duyurmuştu.

Bu arada sivillerin Tabka'dan kaçmaya devam ettiği de gelen bilgiler arasında.