Rojava yönetiminden Ankara-Şam görüşmelerine ilişkin açıklama

Ankara ile Şam arasındaki müzakerelerine ilişkin açıklama yapan Rojava Özerk Yönetimi görüşmeleri Suriye halklarına karşı ‘bir komplo’ ve Türkiye’nin Rojava’ya yönelik ‘işgal’in meşrulaştırılması olarak niteledi.

Rojava yönetiminden Ankara-Şam görüşmelerine ilişkin açıklama

Rojava Özerk Yönetimi bir süredir iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi çerçevesinde Türkiye ile Suriye hükümetleri arasında yapılan görüşme ve anlaşmalara ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’nin Misaki Milli hayallerini gerçekleştirme amacıyla Suriye’deki krizin başından itibaren silahlı grupları desteklediği belirtilen açıklamada “Türk devleti, Suriye halklarının yaşadığı acılar üzerinden politikasını yürüttü. Bir taraftan çeteleri destekledi, diğer taraftan IŞİD'e kollarını açtı ve Avrupa’ya da mülteci kartıyla şantaj yaptı” ifadelerine yer verildi.

"Anlaşma olursa Suriye'nin egemenliği açıkça ihlal edilmiş olacaktır"

Açıklamanın devamında Suriye’deki müdahalelerinden dolayı Türkiye’nin yargılanması gerektiği ileri sürülen açıklamada “Eğer Şam ile Ankara arasında bir anlaşma olursa bu Suriye halklarına karşı, Türk devletinin işgalini meşrulaştıracak 'büyük bir komplo' olur. Çünkü Türk devleti tarih boyunca bir bölgeyi bir kez işgal etmişse oradan kolay kolay çıkmamıştır. Türk devletinin işgal ettiği Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî, İdlib, Bab, Ezaz ve Lîwa Iskenderon gibi bölgelerin iade edilmesi gerekirdi ama ne yazık ki Şam ve Ankara anlaşırsa Suriye'nin diğer bölgeleri de işgal edilecek ve egemenliği açıkça ihlal edilmiş olacaktır” denildi.

Rojava Özerk Yönetimi Ankara-Şam arasındaki anlaşmaların Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı olduğu belirtilerek IŞİD ile mücadeleyi olumsuz yönde etkileyeceği kaydedildi.

Erdoğan'dan Esad ile görüşme sinyali

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile "ailecek" görüşebileceklerini söyledi.

Erdoğan, "Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksa yine yapabiliriz. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Biliyorsunuz ailece görüşmeye varana kadar sayın Esed'le geçmişte nasıl yaptıksa yeniden yapmamamız için bir sebep yok" ifadelerini kullandı.

Türkiye, Esad'ı iktidardan uzaklaştırmaya çalışan silahlı muhalif savaşçıların yıllardır başlıca destekçilerinden biriydi ve 2016'dan bu yana Rojava’ya yönelik üç büyük askeri operasyon gerçekleştirdiRojava’nın bazı bölgeleriı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolüne geçmişti. /Rudaw