Rojava'da belediye seçimleri için hazırlıklar son hız devam ediyor: ENKS boykot edecek

Rojava ve Suriye’nin kuzey doğusunda Özerk Yönetim kontrolündeki bölgelerde 30 Mayıs'ta yapılması planlanan belediye seçimlerinin hazırlıkları sürüyor.

Rojava'da belediye seçimleri için hazırlıklar son hız devam ediyor: ENKS boykot edecek

 Özerk yönetimin kuruluşundan bu yana üçüncü kez belediye seçimleri yapılıyor. Özerk yönetime bağlı yedi kantonda hazırlıklar başladı.

Rûdaw'ın edindiği bilgiye göre Özerk Yönetim'deki 18 siyasi parti, seçimlere katılmak için koalisyon kurdu ve tek listeyle seçimlere katılacak.

İttifak sayısının artacağı yönünde işaretler var.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise belediye seçimlerini boykot edeceğini duyurdu.

Öte yandan Suriye'deki Kürt Demokratik Birlik Partisi (El Wehde) ve Suriye'deki Kürt İlerici Demokrat Partisi (PDK-S) henüz herhangi bir seçim koalisyonuna katılmadı.

“Bu tek parti seçimi”

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) genel sekreteri Muhammed İsmail Rûdaw’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu tek parti seçimleri. Biz bu seçimlere katılmıyoruz ve bize göre meşru da değildir. Bir parti kendi başına askeri güçleriyle seçim yapıyor. Bu seçimlerin milletimizin içerisindeki durumla hiçbir ilgisi yoktur. Ve milletimize zarar veriyor. M illetimizin meselesi bir partinin seçimi değildir."

Komisyon, seçim komisyonu yasasının Demokratik Halk Özerk Yönetim Konseyi tarafından kabul edilmesinin ardından Şubat’ta  seçimlerin örgütlendirilmesi için Yüksek Seçim Komisyonu kuruldu.

28 Mart 2024'te ilk toplantısını gerçekleştiren Yüksek Seçim Komisyonu gerçekleşmesi planlanan belediye seçimlerinin 30 Mayıs'ta yapılmasına karar verdi.

Komisyon, Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi'ni kontrolündeki Efrin-Şehba, Minbic, Fırat, Cezire, Tabka, Rakka ve Deyrezor kantonlarında seçim komisyonları kurdu.

5 yıldan fazla süre Rojava’da yaşayan sığınmacılar da oy kullanacak

Özerk yönetim, 3 milyondan fazla seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı. Beş yılı aşkın süredir özerk bölgelerde yaşayan göçmen ve mülteciler de seçimde oy kullanabilecek.

Her belediyenin farklı konseyleri olacak. Her kantonda bir belediyeler birliği kurulacak ve bu birlik içerisinde tüm belediyeler temsil edilecek. Seçimler iki yılda bir yapılacak ve belediye meclis üyeleri ile eşbaşkanlar seçilecek.

Rojava Kürdistan'ında bugüne kadar iki kez belediye seçimleri yapıldı. İlk belediye seçimleri 2015 yılında, ikinci seçimleri ise 2017 yılında yapılmıştır.

Yeni idari taksimata göre özerk idarenin yetki alanına giren alanlar yedi kanton, altı büyük şehir, 40 ilçe ve 105 kasabadan oluşuyor. Buna göre 151 il ve ilçede belediye seçimleri yapılacak.

Eşbaşkanlardan biri Kürt, diğeri Suriyeli diğer etnik gruplardan Arap, Türkmen veya Hristiyan olacak. /Rudaw