Türkiye ve Suriye’deki olaylara ilişkin Mazlum Abdi'den açıklama!

DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Kayseri’deki mülteci karşıtı eylemler sonrası Suriye’de yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Kayseri kentinde Suriye halkına karşı yapılan saldırıları kınıyor, canlarının ve onurlarının korunması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Türkiye ve Suriye’deki olaylara ilişkin Mazlum Abdi'den açıklama!

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Türkiye’nin pek çok kentinde Suriyelilere yönelik eylemler sonrası Bab, Cerablus, İdlip ve Efrin gibi kentlerde yaşananlara ilişkin mesaj paylaştı.

X üzerinden açıklama yapan Abdi, şu ifadeleri kullandı:

“İşgal edilmiş bölgelerdeki Suriyelilerin hareketi gösteriyor ki her ne kadar birbirimizden farklı olursak olalım, milli onur ve bağımsızlık bizi birleştiren esas noktalardır.

Biz Türkiye’nin Kayseri kentinde Suriye halkına karşı yapılan saldırıları kınıyor, canlarının ve onurlarının korunması çağrısında bulunuyoruz.

Biz Kuzey ve Doğu Suriye’deyiz; şimdi de biz, topraklarının üstünde ve kardeşleri arasında kalan her bir Suriyeli vatanseveri karşılıyor, ülkemizi ve halkımızı kurtarmak için tüm Suriye halkına elimizi uzatıyoruz.”

 Ne olmuştu?

Kayseri’de Suriye uyruklu olduğu açıklanan bir kişi, küçük yaştaki bir kız çocuğunu taciz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Kayseri'de Pazar gecesi kalabalık gruplar belli noktalarda toplanarak Suriyelilere ait olduğu belirtilen işyerlerine ve araçlara hasar vermiş, polis olaylara müdahale etmişti.

Kayseri'de başlayan şiddet olayları farklı kentlere sıçradı.

Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Yerlikaya, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde bazı şehirlerde Pazartesi gecesi Suriyelilere yönelik eylemler gerçekleştirildiğini söyledi.

"Yasa dışı yollara başvurularak gerçekleştirilen provokatif eylemler sonrası" 474 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Öte yandan Suriye’de Türkiye ve güdümündeki silahlı grupların kontrolünde olan El Bab, Efrin, Cerablus ve Azez'de TIR’lar yakıldı.

Çok sayıda Türkiye bayrağının yakıldığı ve indirildiği olaylarda, araçlar yakıldı ve PTT gibi kamu binalarına zarar verildi.

Ayrıca El Bab'daki açılan araçlar olduğu da bildirildi. El Bab'daki olayların büyümesi sonrası Türk güvenlik birimleri, bölgeye takviye kuvvet gönderdi.

Bölgede yaşanan olaylar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasındaki olası görüşme haberleri ile de ilişkilendirilmişti.

Erdoğan, “Esad ile yeniden görüşme” sinyali vermişti.