MSD'den 'ulusal diyalog' çağrısı

Demokratik Suriye Meclisi, Suriyelilere dönük ırkçı saldırılara karşı tüm siyasi güçlere “ulusal kongre ve ulusal diyalog” çağrısı yaptı.

MSD'den 'ulusal diyalog' çağrısı

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Türkiye’nin Şam ile diyalog kurmak istemesi ve bölgede başlayan eylemlere dair yazılı açıklama yaptı. ANHA'da yer alan açıklamada, “Suriyelilerin meşru talepleri ve hedefleri mücadelemizin ve siyasi çalışmalarımızın pusulasıdır” vurgusu yapıldı.

Türkiye’nin Suriyelilerin taleplerini ve hedeflerini kendi çıkarları doğrultusunda kullandığına dikkat çekilen açıklamada “Tüm bunlar Suriyelilerin kurtuluşunun birlik, dayanışma ve çelişkileri ortadan kaldırmadan geçtiğini gösteriyor” denildi.

Açıklamada, Türkiye’de Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saldırılara işaret edilerek şunlar kaydedildi:

“Son dönemde yaşanan olaylar, sadece Suriyelilerin birbirine destek olabileceği ve birbirini koruyabileceğinin bir göstergesidir. Bu zorlu süreçte tüm Suriyelilerin güvenliği ve huzuru için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biat etme kanunlarını kırmaya ve özerkliği sağlamaya çalışan her siyasi hareketi kucaklıyoruz. Çünkü Suriye toprakları, tüm Suriyelilere aittir. Acılarımızı aşmanın esas ve tek yolu ulusal diyalogdur. Bu aynı zamanda Suriye halkının görüşünü uluslararası alanda çözüm projesinin temeli olarak kabul ettirmenin de yoludur. Suriye siyasi güçlerini halkımızın ve ülkemizin geleceği sorumluluğunu üstlenmeye yanı sıra siyasi güçler başta olmak üzere tüm Suriyelileri, Suriye’nin kurtuluşuna temel olan ulusal bir kongreye çağırıyoruz.” (MA)