Washington ABD'nin yeni bir müttefiği Bağımsız Kürdistan devleti olacaktır!

Kürdistan Bölgesi Washington Temsilcisi Beyan Sami Abdulrahman, kurulacak olan Kürdistan devletinin, ABD'nin önemli bir müttefiği olacağını söyledi.

Washington ABD'nin yeni bir müttefiği Bağımsız Kürdistan devleti olacaktır!

ABD'nin başkenti Washington'da, "IŞİD'den sonra Irak Devleti -ve Kürdistan Cumhuriyeti-” isimli bir panel düzenlendi.

Panele katılan ABD'li uzmanlar, Irak'ın eskisi gibi yönetilemeyeceğini, ABD yönetiminin de Kürdistan'ın bölgedeki rolünün önemli olduğunu kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Rûdaw'a konuşan Hudson Enstitüsü'nden Michael Pregent, "Trump yönetiminin, ABD Irak'a girdiğinden beri Kürdistan'ın rolünün önemli olduğunu görmesinden emin olmak istiyoruz” dedi. Hudson Enstitüsü, Trump yönetimine yakınlığıyla biliniyor.

Brookings Enstitüsü'nden Kenneth M. Pollack ise, "Irak eskisi gibi yönetilemez artık. Geçmişi başarılı değildi. Geçmişte hep Kürtlerle diğer yapılar arasında sorun gördük. Bunun değişmesi lazım” diye belirtti.

Panelde konuşan Kürdistan Bölgesi Washington Temsilcisi Beyan Sami Abdulrahman, Kürdistan'ın Irak'a yardım edeceğini ve ABD'nin stratejik ve güvenilir bir müttefiği olacağını ifade etti.

Beyan Sami Abdulrahman, "İyi bir ticari dost da oluruz. Irak'la askeri ve ekonomik anlaşma da yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Panelden sonra Rûdaw'a konuşan Kenneth M. Pollack, "ABD'li yöneticilerden duyduğum kadarıyla, Kürtlerin sorun yaratmayıp süreçle hareket etmelerini istiyorlar. Irak, Türkiye ve İran'la ilişkilerini iyi tutup, ABD'ye sorun çıkarmamalarını bekliyorlar” dedi