ABD'den YPG'ye Hava Savunma füzeleri yardımına onay

ABD Senatosu, Suriye'deki muhaliflere ve Batı Kürdistan'da IŞİD'e karşı savaşan YPG'ye taşınabilir hava savunma füzeleri verilmesinin önünü açacak bütçeyi onayladı.

ABD'den YPG'ye Hava Savunma füzeleri yardımına onay

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan yabancı güçlere askeri yardıma yapılan kısıtlamaları kaldırdı.

Obama, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığına gönderdiği genelgeyle, Suriye'deki yabancı güçlere askeri yardıma yönelik kısıtlamaları kaldırdığını bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre askeri yardıma yönelik kısıtlamaları kaldıran Obama, "Burada Suriye'de terörle mücadeleye dair ABD operasyonlarına yardım eden yabancı güçler, düzensiz güçler, gruplar ya da bireylere savunma malzemelerinin tedarikini sağlamak için bulunuyorum” dedi.

ABD Başkanı, "Bu sebeple kısıtlamaları kaldırıyorum” diye ekledi.

2017 bütçe tasarısı senatodan geçti

ABD Savunma Bakanlığının 619 milyar dolarlık 2017 bütçe tasarısı, Senato'da kabul edilerek Beyaz Saray'a gönderildi.

Tasarıya sonradan eklenen bir madde, belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere "taşınabilir hava savunma füzeleri" (MANPAD) verilmesinin de önünü açıyor.

Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında tartışmalara neden olan tasarıya sonradan eklenen bir madde, "belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere 'taşınabilir hava savunma füzeleri' verilmesini" sağlayabilecek.

Tasarının, (güvenlik kontrollerinden geçmiş) Suriyeli muhaliflere "taşınabilir hava savunma füzeleri" verilmesini engelleyen ilgili bölümüne getirilen istisna ile bu füzelerin verilebilmesinin önü açıldı.

Tasarıyla, Savunma ve Dışişleri bakanlarının ortak kararı gerektiren MANPAD desteğinin, hangi gruplara, ne kadar süreliğine ve hangi şartlarda verileceği koşullara bağlanmış oldu.

Kongredeki Cumhuriyetçiler kadar Demokratların da desteğiyle kabul edilen Savunma Bakanlığı bütçe tasarısındaki Suriyeli muhaliflere MANPAD verilmesi konusunun Trump döneminde yeniden ele alınabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Mevcut bütçe tasarısı ile Beyaz Saray'ın talep ettiği "savaş fonuna" 3,2 milyar dolar ilave yapılmış oldu.