ABD'den YPG'ye 'Tank Katili' FGM-148 Javelin

YPG'liler Rakka operasyonu sırasında ABD yapımı anti tank füzesi FGM-148 Javelin kullanırken görüntülendi. Kullanımı zor olan Javelin için ABD Ordusu'dan subaylarının YPG'lilere silah eğitimi verdiği tahmin ediliyor.

ABD'den YPG'ye 'Tank Katili' FGM-148 Javelin

ABD yönetimi YPG'yi silahlandırmaya devam ediyor. YPG'ye en son 200 adet IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcı verilmişti. Dün devam eden Rakka operasyonunda çekilen görüntülerde ise zırhlı tanklar ve helikopterlere karşı en etkili silahlar arasında yer alan ABD menşeli FGM-148 Javelin anti tank füzesi verdiği ortaya çıktı. Türk medyasında yer alan habere göre kullanımı zor olan Javelin için ABD Ordusu'dan subayların YPG'lilere silah eğitimi verdi.

Batı Kürdistan'ın Haseki kentinde uzaktan çekilen görüntülerde YPG'lilerin FGM-148 Javelin ile atış yaptığı iddia edilmişti. Ancak dönemin ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Şubat 2016'da Pentagon'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ ile savaşan YPG güçlerine ABD'nin ileri teknoloji ürünü Javelin füzeleri verdiğine dair haberleri yalanlayarak, "Orada YPG ya da şu andaki misyonumuzun parçası olan diğer güçlere Javelin füzeleri vermedik” demişti.

Reaktif Zırh Delici

'Tank katili' olarak bilinen FGM-148 Javelin anti tank füzeleri etkili menzili olan 2.5 km'den reaktif zırh ve düşük hızda seyir eden helikopter gibi hava araçlarına karşı en etkili füze sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. FGM-148 Javelin'in en önemli özelliği hedefe lazerle kilitledikten sonra 150 metre yukarıya çıkıp yüksek irtifadan dalış yaparak tankları en savunmasız noktasından vurması. Javelin, bina tipi hedefleri ise doğrudan giden mermiyle imha ediyor. Reaktif zırha sahip hedeflere karşı etkili olması için iki adet boşluklu imla tahrip kalıbı ile donatılan FGM-148 Javelin'in ilk patlayıcı grubu zırhı patlatıp yolu açarken, ana dolgusu hedefi imha ediyor.

MANPADS (Omuzdan atılan) sistemler içinde kullanımı pahalı silahlardan biri olan FGM-148 Javelin'in fırlatma ünitesinin fiyatı 125 ile 150 bin dolar arasında değişiyor. Javelin'den atılan anti tank füzesinin bir tanesi ise yaklaşık 80-100 bin dolar arasında satılıyor. FGM 148 Javelin'leri Amerikan Ordusu'nda Özel Kuvvetler kullanıyor. ABD'nin müttefiki olan ülkelerin ordularına sattığı sistem buralarda da özel kuvvetler gibi nitelikli birliklere veriliyor.