Aliyev: Kendilerine 'cumhurbaşkanı' diyen üç soytarı, hak ettikleri cezayı bekliyor

Karabağ'da Azerbaycan ordusunun kontrol ettiği bölgeleri ziyaret den İlham Aliyev, Karabağ'daki ayrılıkçı hükümetin cumhurbaşkanlarını işaret ederek, “Kendilerine 'cumhurbaşkanı' diyen üç soytarı, hak ettikleri cezayı bekliyor” dedi.

Aliyev: Kendilerine 'cumhurbaşkanı' diyen üç soytarı, hak ettikleri cezayı bekliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 19 Eylül'de Karabağ'da Ermenistan destekli hükümete ait silahlı güçlere karşı gerçekleştirilen operasyonun ardından Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçen bölgeleri ziyaret etti.

Aliyev, Karabağ'daki ayrılıkçıların "başkent" olarak gördüğü Hankendi şehrinde Azerbaycan bayrağını göndere çektikten sonra konuşma yaptı.

Azerbaycan halkının kendisini 20 yıl önce cumhurbaşkanı seçtiğini belirten Aliyev, "O zaman Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü koruyacağıma söz vermiştim. Anayasaya ve Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin etmiştim. Verdiğim tüm sözleri tuttuğum için mutluyum" diye konuştu.

Karabağ sorununun barış yoluyla çözümünden yana oldukları için yıllarca müzakere sürecine katıldıklarını ifade eden Aliyev, Ermenistan'ın toprakları barış yoluyla geri vermek niyeti olmadığı için İkinci Karabağ Savaşı'nın başladığını söyledi.

Aliyev, 3 yıl önceki savaşta Ermenistan'ı mağlup etiklerini ve bugün de Hankendi'de Azerbaycan bayrağının dalgalandığını belirterek, "Bu büyük bir mutluluk ve tarihi bir olaydır. Belki de benim bu tarihten bahsetmem doğru olmaz. Çünkü bu tarihi biz yaşadık, bu tarihi biz yarattık. Azerbaycan halkı tarihimizde sonsuza kadar yaşayacak bir zafer kazandı. Gelecek nesiller ebediyen bu zaferimizle gurur duyacaktır" diye konuştu.

Aliyev, şunları söyledi:

"Burada kendilerini 'cumhurbaşkanı' olarak nitelendiren 3 soytarı bugün cezalarını bekliyor. Kendisini 'başbakan' olarak nitelendiren birisi bugün de bizi tehdit etmeye cesaret edebilir mi? Onun da çayı bugün tutukevinde veriliyor. Kendisini 'dışişleri bakanı' olarak adlandıran bir ayrılıkçı, alaycı bir şekilde, 'Azerbaycan, bayrağını Hankendi'de dalgalandırmak istiyorsa ülkemizde büyükelçilik açsın' diyordu. Onun da çayı tutukevinde veriliyor. Bizim bayrağımız ise işte burada dalgalanıyor. Bu onlara ders olmalıdır. Maalesef 20 yıl önce söylediğim ve o günden bu yana defalarca tekrarladığım sözleri duymazdan geldiler. Söylediklerimin sadece laf olduğunu düşünüyorlardı. Fakat ben bütün dediklerimi yaptım, bunu Ermenistan dahil herkes biliyor. Bunu unutmasınlar. 2. Karabağ Savaşı'nı, antiterör operasyonunu unutmasınlar. Eğer Ermenistan'da herhangi bir güç hala intikam hakkında düşünüyorsa bugünkü görüntülere iyi baksın."