Almanya: Elektriksiz bir yaşam

Almanya'da işsizlerin üçte biri günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda. Yardım örgütleri, işsizlerin bu nedenle hayatını düzene sokamaz hale geldikleri uyarısında bulunuyor. Almanya'da geçen yıl en az 331 bin kişinin ödeme yapamadığı için elektriği kesildi.

Almanya: Elektriksiz bir yaşam

Tüketiciyi Koruma Kurumu Mainz şubesi görevlilerinden Hans Weinrauter, elektriksiz bir yaşamın insanları çok kötü bir duruma düşürebileceğini söyledi: Akşam karanlık olduğunda mum yakılıyor. Elektrik faturalarının ödenmemesinin nedeni Hartz 4'le (İşsizlik parası) verilen paranın içindeki enerjiye ayrılan kısmın düşük olmasından kaynaklanıyor. Eğer 100 Euro'luk elektrik borcu ödenmezse önce elektriklerin kesileceği tehdidi geliyor. 2015 yılında 6,3 milyon elektrik kesintisi tehdidi gönderildiği bildirildi. Evde çocukların olup olmadığı, soğukta muhafaza edilecek ilaçların olması herhangi bir rol oynamıyor. Hemen borcun taksitle ödenmesi için bir plan yapılıyor.

Elektrik faturasının ödenememesi, yeterli paranın olmamasından kaynaklanıyor. Almanya'daki işsizlerin üçte biri günlük yaşamda hayati önemi olan ihtiyaçlarını gideremiyor. Buna bağlı olarak ev kirası, su ve elektrik parası ödenemiyor. Günlük sağlıklı ve yeterli besin alınamıyor, bir hafta bile tatil yapılamıyor, araba, çamaşır makinesi, televizyon ve hatta telefon alamıyorlar. AB'nin tanımlamalarına göre yukarıda belirtilen materyallerden dördünü istemelerine rağmen alamayanlar materyal yoksunluğu çekenler olarak niteleniyor. 2015 yılında Almanya'daki yoksulların yüzde 30,1'i materyal yoksunluğu çekmekteydi.

İşsizlik parası – BOZDUR BOZDUR HARCA!

2017'den itibaren yalnız yaşayan işsizlik parası alanların ellerine 5 Euro daha fazla para, 409 Euro, geçecek. Bu paradan günlük yaşamdaki tüm ihtiyaçlar karşılanacak. Giysi, yemek, sağlık, elektrik vb… harcamalar bu paradan ödeniyor.

Kısa süre öncesine kadar 404 Euro olan bu paradan değişik alanlara ayrılanların tutarı şöyle:

Besin maddeleri ve alkolsüz içecek: Ayda 143,42 Euro (günlük üç öğün için 4,70!) . Bu parayla buzdolabının doldurulup bir ay aç kalmadan yaşanacağı iddia ediliyor. Toplam paranın yüzde 35,5'i bu alana ayrılmış durumda.

Boş zaman faaliyetleri, eğlence, kültür: Ayda 44,60 Euro bu alana ayrılmış. Bu parayla sosyal çevre ile bağ kurulması, kültürel, sportif etkinliklere katılınması amaçlanıyor.

Haber alma, bilgilenme alanına 35,67 Euro ayrılmış durumda. İster televizyon, ister telefon veya gazete olsun insanların haber alma, haberleşme alanından mahrum kalmaması bu para ile sağlanacak