Başbakan Barzani: Peşmerge Kobani'den nasıl döndüyse, PKK'de o şekil çıksın

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, "Peşmerge güçleri Kobani'den nasıl döndüyse, PKK'nin de Şengal'den o şekilde çekilmesi gerekiyor" dedi.

Başbakan Barzani: Peşmerge Kobani'den nasıl döndüyse, PKK'de o şekil çıksın

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK'nin Şengal'den çıkması gerektiği çağrısını yineleyerek, "Peşmerge güçleri Kobani'den nasıl döndüyse, PKK'nin de o şekilde çekilmesi gerekiyor" dedi.

Başbakan Barzani, Kürdistan'ın Duhok'ta ki vali ve kentteki yetkililerle bir araya geldiği toplantıda, PKK'nin Şengal'daki varlığı ve ekonomik durum hakkında açıklamalarda bulundu.

PKK'nin Şengal'den çekilmesi gerektiği çağrısını yineleyen Barzani, bu konuda şunları söyledi:

"Bu konudaki tavrımız çok nettir. Rojava'da kardeşlerimizin bize ihtiyacı olduğu zaman, Peşmerge güçlerini oraya gönderip Kobani'nin kurtarılması için kendilerine yardım ettik. Kobani ve köylerinin geri alınmasından sonra, onlar rolümüzün tamamlandığını geri çekilmemizi istediler. Biz de bunu anlayışla karşılayıp, Kobani ve çevre köylerine kalma ısrarında bulunmadık. Aynı tavrı onların da göstermesini bekliyoruz. PKK'nin Şengal'de varlık gösterip, kalmada ısrar etmesi bölgede istikrarsızlığa yol açtığı gibi yeninden inşanın önünü engelliyor."

Amaçlarının kimseyle çatışmak olmadığının altını çizen Başbakan Barzani, "Peşmerge güçleri Kobani'den nasıl döndüyse, PKK'nin de Şengal'den o şekilde çekilmesi gerekiyor. Bunun dışında başka bir şey istemiyoruz. Bizim savaşma gibi bir niyetimiz olmadığı gibi, kimseyle de çatışmak istemiyoruz. Şengal'in yeniden inşa edilmesi ve halkın evlerine geri dönmesini istiyoruz."dedi.

Kürdistan'ın son üç yıldır Irak merkezi hükümetinin bütçe kesintisi, bölgeye akın eden göç dalgası ve petrol gelirlerinde meydana gelen ciddi kırılmadan dolayı ekonomik kriz içerisinde olduğunu hatırlatan Barzani, 2017 yılında bölgenin mali durumunun iyileşeceği müjdesini verdi.

Başbakan Barzani, ekonomik krizden dolayı Kürdistan'da yaklaşık 3 bin 700 projenin durduğunu dile getirerek, Bakanlar Kurulundan çıkarılan yeni kararla şirketlere hak edişlerini ödemeye başlayacaklarını duyurdu.