DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek'e 8 yıl 9 ay hapis cezası

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'e, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verilirken, mahkeme tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek'e 8 yıl 9 ay hapis cezası

Yüksek'in yargılanmasına Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bugün görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan Yüksek katılmazken, avukatları hazır bulundu. Duruşma başında dosyanın esasına ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, Yüksek'in cezalandırılmasını istedi. Daha sonra söz alan Kamuran Yüksek'in avukatı Mesut Beştaş, müvekkili ile ilgili eksik soruşturma yapıldığını belirterek, 'Yargılamanın genişletilmesi talebini yineliyoruz. Taleplerimizin reddedilmesi, savunma hakkımızın kısıtlanması anlamına gelir. Savcılık mütalaası tarafımıza tebliğ edilmemiştir' dedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Kamuran Yüksek'in 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanığın tutuklanması için yakalama kararı çıkarılmasına da hükmetti.