Bakanlar Kurulu Şengal'i ele aldı

Kürdistan Bölge Hükümeti Bakanlar Kurulu, yeni yılın ilk toplantısını Başbakan Neçirvan Barzani'nin başkanlığında yaptı.

Bakanlar Kurulu Şengal'i ele aldı

Başbakan Barzani, toplantının başında, yeni yılın bütün Kürdistan Bölgesi halkına kutlu olmasını ve 2016 yılında yaşanan zorlukların 2017'de aşılmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Başbakan Barzani, "2016 zor bir yıl oldu ve bütün zorluklara göğüs geren Kürdistan Bölgesi halkına, şehit ailelerine, kahraman peşmergelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Başbakan, geçtiğimiz yıl hazırlanan ve hala hayata geçirilemeyen projelerin yeni yılda uygulanması için bütün bakanlıkların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini istedi.
Toplantıda Şehit ve Enfal Bakanı Mahmud Haci Salih, IŞİD'in işlediği suçların soykırım olarak tanınması için kurulan komisyonun şimdiye kadar gerçekleştirdiği çalışma raporunu toplantıda sundu.

Şengal'de Ezidi Kürtlere yönelik IŞİD'in uyguladığı zulüm ve insanlık dışı muamelenin dünya tarafından soykırım olarak kabul edilmesi için çok sayıda belge toplandığı bunların birkısmının gereken mercilere iletildiği ifade edildi.

Başbakan Neçirvan Barzani, çalışma ve çabalarından dolayı Şehit ve Enfal Bakanı Salih ve komisyonda yer alanlara teşekkür etti, Hükümet olarak IŞİD'in Şengal'de yaptıklarının uluslararası alanda soykırım olarak tanınması için gereken bütün çabaları ortaya koyacaklarını vurguladı.