İran Dışişleri: Kürdistan Bölgesi Irak'la geliştirilen ilişkilerin dışında tutulmuyor

İran ve Irak arasında güçlü ilişkiler olduğunu dile getiren Kenani, “Kürdistan Bölgesi de Irak'la ilişkilerimizin gelişmesinin dışında tutulmuyor ve onlarla iyi ticari ve ekonomik ilişkilerimiz var.” diye konuştu.

İran Dışişleri: Kürdistan Bölgesi Irak'la geliştirilen ilişkilerin dışında tutulmuyor
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak ile İran arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önünde engel teşkil edecek hiçbir durum yaşanmadığını belirtti.
 
İran ve Irak arasında güçlü ilişkiler olduğunu dile getiren Kenani, “Kürdistan Bölgesi de Irak'la ilişkilerimizin gelişmesinin dışında tutulmuyor ve onlarla iyi ticari ve ekonomik ilişkilerimiz var.” diye konuştu.
 
Kenani, “Ortak bağlar bazı çatışmaların üstesinden gelmemize ve ilişkiler için daha iyi bir ortam yaratmamıza yardımcı oldu; bu da Irak ile İran arasındaki ilişkilerin genişlediği konusunda iyimser bir durum.” ifadesini kullandı.
 
ABD açıklaması: Güvenlik konusundaki rolüne güvenilemez
 
ABD ve İngiltere'nin Irak, Suriye ve Yemen'e yönelik saldırılarını değerlendiren Kenani, "ABD ve İngiltere'nin bölgede barış ve güvenliğin yerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail'in çıkarlarını tercih ettiğini" söyledi.
 
Kenani, ABD'nin, bazı ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik eylemlerinin Washington'un bölgedeki barış, istikrar ve güvenlik konusundaki rolüne güvenilemeyeceğini gösterdiğini söyledi.
 
Kenani, "İngiltere ve ABD'nin eylemleri, bölgesel meselelere dair doğru bir anlayışa sahip olmadıklarını gösteriyor." diye konuştu.
 
İran'ın bölgede herhangi bir vekil gücünün olmadığını savunan Kenani, hiçbir ülkeyle çatışma ve gerilimin kapsamını genişletmeye çalışmadıklarını ifade etti.
 
Gerginliğin azalması İsrail'in bölgedeki savaş suçlarının durdurulmasına bağlı
 
İran ile ABD arasında görüşmelerin olup olmadığına ilişkin de konuşan Kenani, Tahran ile Washington arasında doğrudan bir müzakerenin yapılmasına gerek olmadığını ifade ederek "açık mesajlarının ABD'ye ulaştığını, aracılar aracılığıyla net cevaplar verdiklerini" söyledi.
 
Kenani, bölgedeki kriz, gerginlik ve istikrarsızlığın azaltılmasının "İsrail'in bölgedeki savaş suçlarının durdurulmasına bağlı" olduğunu ifade etti.
 
Trump için "seçim yarışına giren bir yalancı" suçlaması
 
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Uluslararası Bağdat Havaalanındaki saldırıda öldürülmesinden sonra İran'ın, Irak'taki Ayn el-Esed üssüne yönelik saldırısının "koordineli" olduğu yönündeki açıklamasına ilişkin ise Kenani, "Seçim yarışına giren bir yalancının ifadesi inanılacak bir şey değildir." ifadelerini kullandı.
 
Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Ekber Ahmediyan, bugün Irak’ın başkenti Bağdat’a ziyaret gerçekleştirdi.
 
Ahmediyan’ın ziyaretine ilişkin Nasır Kenani, “Ziyaret, iki ülke arasındaki ortak koordinasyonun bir parçası olup, görüşmelerde terörle mücadele, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik güvenlik alanında iş birliği üzerinde durulacak.” dedi.