IŞİD ve El Kaide’den Gazze çağrısı: Cihadı tüm dünyaya yayın

El Kaide ve IŞİD, Gazze'deki savaşı “tüm dünyaya yayılacak bir cihada çevirme” çağrısı yaptı.

IŞİD ve El Kaide’den Gazze çağrısı: Cihadı tüm dünyaya yayın

ABD merkezli Demokrasileri Savunma Vakfı'na (FDD) bağlı Long War Journal haber sitesi, radikal İslamcı örgütlerden son iki haftada yayımlanan açıklamaların, Ortadoğu ve Batı'da yeni terör olaylarına yol açabileceğine dikkat çekti.

El Kaide'ye bağlı Eş-Şebab'ın yayımladığı açıklamada, Gazze'deki savaşın "sadece Filistin topraklarındaki Müslüman grupların değil, tüm İslam ümmetinin savaşı" olduğu belirtildi.

Somali'de Federal Geçiş Hükümeti'ni ortadan kaldırmak için savaşan ve ülkenin güneyinin çoğunu kontrol eden örgütün açıklamasında, "Müslümanlar bir araya gelerek, Yahudilere ve onların ikiyüzlü kafir müttefiklerine karşı mücahitleri desteklemek için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır" dendi.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, El-Kaide'nin Kuzey Afrika yapılanması olan Mağrip El-Kaidesi'yle, bu örgütün Sahel'den sorumlu kolu Cemaat Nusra el İslam ve Müslim de ortak açıklama yayımlayarak, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonunu övdü.

“Sizi cihat yolunda sabırla ilerlemeye çağırıyoruz”

Örgütler, operasyona destek verdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Filistinliler, boyunlarındaki utanç kılıcını kaldırmak için Yahudilere saldırdı. Eylemlerinizi kutluyor ve sizi cihat yolunda sabırla ilerlemeye çağırıyoruz.

Bugün tüm İslam ümmeti adına bir bedel ödüyorsunuz. Biz El Kaide olarak Kudüs'ü özgürleştirmenizde size katılma imkanını elde edebilmek için zamana karşı yarışıyoruz.”

Öte yandan El Kaide'ye bağlı örgütler, Gazze'deki İsrail'e karşı başlatılan savaşın, Batı Şeria'ya da taşınması çağrısı da yaptı. Cihatçılar, "Acele edin, Batı Şeria'da Yahudilerin ayakları altında bir ateş yakın. Kalkın ve Yahudilerle ve Yahudileri koruyanlarla savaşın" dedi.

IŞİD de cihat çağrısı yaptı

IŞİD ise yayımladığı propaganda dergisi El Naba'da, Gazze'deki savaşın başka ülkelere taşınması gerektiğini savundu.

Örgüt, "ABD, Avrupa ve dünyanın geri kalanında Yahudilerin yaşadığı yerlerin hedef alınması ve Yahudilerle Haçlılara ait elçiliklerin ateşe verilmesi" çağrısı yaptı.

İngiltere İç İstihbarat Servisi MI5 ve FBI da geçen hafta yayımladıkları ortak açıklamada, Gazze'deki savaşın Batı'da terör saldırılarını artırabileceği uyarısında bulunmuştu.