İsrail:Suriye'yi Yerle bir ederiz!

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, "Savaş uçaklarımızın bir daha taciz edilmesi durumunda Suriye'nin tüm hava savunma bataryalarını yerle bir ederiz” dedi.

İsrail:Suriye'yi Yerle bir ederiz!

Savunma Bakanı Liberman, Suriye rejimini, İsrail uçaklarını hedef almasının tekrarlanması durumunda, hava savunma bataryalarını imha etmekle tehdit etti.

İsrail'in orta kesimlerindeki Ramat Gan kentine bağlı Tel Haşomer askeri üssünde konuşan Liberman, şunları söyledi:

"İsrail uçaklarının Suriye rejimine ait savunma sistemleri tarafından taciz edilmesi durumunda, İsrail bu ülkenin tüm hava savunma bataryalarını yerle bir edecek."

İsrail devlet radyosunun haberine göre, Liberman, "İsrail, Suriye'den Hizbullah'a silah taşınmasına asla izin vermeyecektir" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Cuma günü Suriye'ye düzenlediği hava saldırısının, "Hizbullah'a gelişmiş silah transferini önlemek için yapıldığını ve gerektiğinde tekrar edeceğini" söylemişti.

Suriye Ordusu, bir İsrail uçağını düşürdüklerini, bir diğerini de vurduklarını iddia etmişti.

İsrail Ordusu ise, bu açıklamayı yalanlayarak, İsrail'e ait hiçbir savaş uçağının zarar görmediğini duyurmuştu.

Neler olmuştu?

İsrail Ordusu, 2016'nın Kasım'ında Suriye'den atılan bir rokete karşılık işgal altındaki Golan Tepeleri'nin kuzeyindeki Suriye rejimine ait askeri hedefleri bombalamıştı.

Golan Tepeleri'nin de bulunduğu Kalemun bölgesi, Suriye rejiminin İsrail Lübnan sınırını oluşturuyor.