'Kerkük artık Kürdistan'ın kalbinde'

Arap ve Türkmen temsilcilerin boykot ettiği ve 26 üyenin katıldığı Kerkük İl Meclisi'ndeki Kürdistan bayrağının Kerkük'teki resmi kurumlarda göndere çekilmesi önerisi oylaması sonuçlandı. Öneri meclis tarafından onaylanarak karara bağlandı.

'Kerkük artık Kürdistan'ın kalbinde'

Kararla ilgili konuşan Kerkük Valisi Necmedin Kerim, Irak hükümetinin anayasaya aykırıdır ve kabul edilemeyeceği yönündeki tepkisine karşı bu kararın anayasaya uygun olduğunu söyledi.

Oylama başlamadan önce mecliste konuşan Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, bu günün tarihi bir gün olduğunu, 100 yıllık Kürt isteminin gerçekleştiğini söyledi.

Önerinin onaylanması ardından basının karşısına çıkan Rebwar Talabani, Kürdistan bayrağının Kerkük'te göndere çekilmesinin Irak anayasasına aykırı olmadığını vurguladı. Talabani, Kürdistan bayrağının sadece bir ulusun bayrağı olmadığını Kerkük'teki tüm kesimlerin bayrağı olduğunu söyledi.

Rebwar Talabani, Türkmenlerin bu toplantıda bayrak konusunun görüşülmemesini istediğini, Arapların ise gerekçe göstermeden toplantıya katılmadığını söyledi.

Kerkük İl Meclisi'nin öneriyi onaylaması ardından Meclis binası önünde, Peşmerge mevzilerinde ve birçok yerde Kürdistan bayrakları göndere çekildi.