McCain'den Batı Kürdistan'a sürpriz ziyaret

Hafta başında Ankara'yı ziyaret eden ABD'li senatör McCain'in, Türkiye'ye gelmeden önce Batı Kürdistan'a gittiği ortaya çıktı. Senatörün sözcüsü bölgede IŞİD'e karşı savaşan askerlerin ziyaret edildiğini söyledi ancak Amerikan medyası Kobanê'de YPG liderleriyle görüşme gerçekleştiğini yazdı.

McCain'den Batı Kürdistan'a sürpriz ziyaret

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain'in, hafta başında Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeden önce Batı Kürdistan'ın Kobanê kentine ziyarette bulunduğu açıklandı.

Arizona Senatörü McCain'in sözcüsü, senatörün Batı Kürdistan'da PYD/YPG'nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDF) destek veren ABD askerleriyle görüştüğünü söyledi.

Sözcü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Senatör McCain bu hafta Suriye'nin kuzeyinde konuşlu ABD güçleri ile IŞİD karşıtı operasyonları ve Rakka'nın alınmasına ilişkin operasyonları görüşmek için Suriye'nin kuzeyine seyahat etti.

Senatör McCain'in ziyareti, Irak ve Suriye'deki dinamik durumu değerlendirmek açısından önemli bir fırsattı. Başkan Trump, ABD'nin IŞİD'i yenme strateji ve planlarını haklı olarak gözden geçirme talimatı verdi. Senatör McCain, IŞİD'i kalıcı bir yenilgiye uğratma konusundaki yaklaşımlarımızı en uygun bir duruma getirme konusunda yönetim ve askeri liderlerle çalışmayı dört gözle beklemektedir." Ancak Amerikan medyasında ziyaretin bir başka ayağına dikkat çekiliyor. Wall Street Journal gazetesi, McCain'in 2015 yılında IŞİD'den kurtarılan Koban'ye gittiğini ve orada YPG liderleriyle görüştüğünü yazdı.

ABD Savunma Bakanlığı-Pentagon verilerine göre, Rakka operasyonunda 500 kadar Amerikan askeri bulunuyor.