Mesrur Barzani: Kürtlerin bedel ödemesinden rahatsızız!

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, ABD Başkanı Donald Trump'ın vize yasağına tepki gösterdi.

Mesrur Barzani: Kürtlerin bedel ödemesinden rahatsızız!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'ın da içinde bulunduğu yedi ülkeye getirdiği 90 günlük vize yasağına tepki göstererek "Kürtler, Iraklılaştırılmanın cezasını çekiyor.” dedi.

Kürtlerin zorla Iraklılaştırıldığını ve yine de bununla cezalandırıldıklarını söyleyerek Irak ve otomatikman Kürdistan'ı kapsayan vize yasağına tepki gösteren Mesrur Barzani, "Kürtler ABD'nin en yakın müttefikidir.” diyerek yasağın Kürdistan'ı da kapsamasından duyduğu rahatsızlığını dile getirdi.

"Kürtler, zorla Irakla bırakılarak cezalandırıldı.” diyen Mesrur Barzani, ABD'nin, sık sık Kürtleri en yakın dostları olarak gördüklerini ifade eden açıklamalarını hatırlatarak teröre karşı en büyük bedeli ödeyen Kürt halkının, zorla yaptırıldığı Iraklılığın cezasını çektiğini dile getirdi.

ABD basınına konuşan Mesrur Barzani, Peşmerge güçlerinin ABD askerleriyle birlikte aynı cephede omuz omuza ortak düşmana karşı savaştığını ve terörle mücadele eden en etkili güç olduğunu ifade ederek "Bir devletin veya bir milletin, birkaç kişinin hatalarının bedelini ödemesinin doğru bir şey olmadığına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı vize yasağı kararını yorumlayan Mesrur Barzani, "Peşmerge, ABD'nin IŞİD ile mücadelesinde en yakın müttefikidir. Vize yasağı kapsamına alınmamız bizi rahatsız etti.” dedi.