Mesrur Barzani: PKK Türkiye'yi Şengale'e çekiyor

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Türkiye'nin Şengal dağına düzenlediği bombardımanın beklenmedik bir olay olduğunu, Türkiye'den açıklama istediklerini söyledi.

Mesrur Barzani: PKK Türkiye'yi Şengale'e çekiyor

New York Times gazetesine konuşan Mesrur Barzani, TSK'nın Şengal'de düzenlediği bombardıman ilişkin, "Bombardıman bizim açımızdan beklenmedik bir olaydı. Bu konuda Türkiye'den açıklama talep ettik ancak henüz bir yanıt almadık. Umarız bir yanlışlık vardır” diye belirtti.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı, Türkiye'nin daha önce sınır bölgelerini bombaladığını ancak Şengal'e ilk kez bombardıman düzenlendiğini söyledi.

Saldırıya PKK'nin sebep olduğunu belirten Barzani, "PKK bütün bu sorunların sebebidir” vurgusunda bulundu.

Barzani, "Bu konunun yaşanması bizim bunu isteyip istememizle ilgisi yok. Türkiye'yi bölgeye çeken PKK'dir” ifadelerini kullandı.

TSK'nın 25 Nisan 02.00 sıralarında Şengal Dağı'na düzenlediği saldırıda 6 peşmerge şehit düştü, 6 peşmerge de yaralandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şengal ve Rojava'ya düzenlenen hava saldırılarına ilişkin, "Harekat öncesi Rusya, ABD ve Kuzey Irak'ı bilgilendirdik. Operasyonlar kesinlikle peşmergeye karşı değil. Bu Sayın Barzani'ye iletilen bir durumdu. Operasyonda 5-6 peşmergenin öldüğü bilgisi geldi. Bu bizim için arzu edilmeyen bir konuydu. Bildirime rağmen bunun olması bizi üzdü” açıklamasında bulundu.