Siyada ve Azim koalisyonlarından Mesud Barzani'nin girişimine uyma kararı

Azim ve Siyade Koalisyonları, gerçekleştirdikleri son toplantıda Başkan Mesud Barzani’nin parlamento başkanlığı görevine getirilecek ismi belirleme girişimine uyma ve bu görev için rekabete geri dönmeme kararı aldı.

Siyada ve Azim koalisyonlarından Mesud Barzani'nin girişimine uyma kararı

Sünni partiler arasında parlamento başkanlığı için yedi ay süren mücadelenin ardından Azim ve Siyade Koalisyonları, Başkan Barzani'nin Sünni evini birleştirme girişimine uyma kararı alırken, Takaddum Koalisyonu bu görevi almakta ısrarcı.

Mubadara Grubu Milletvekili Adnan Ciayş, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, tüm tarafların müzakere masasına dönmesi gerektiğini belirtirken, “İki Sünni grup arasındaki çatışma Sünni evine zarar vermiş, biz de Başkan Barzani'nin inisiyatifine uymaya ve sorunun çözümü için kapsamlı bir toplantı yapmaya karar verdik.” dedi.

Takaddum Partisi'nin güçlü adayı Şalan Karİm'in çekilmesinin ardından partinin resmi bir adayı kalmadı. Bu nedenle aday kapısının açılması ve başkanlık koltuğuna yeni bir adayın belirlenmesi için içtüzüğün değiştirilmesini talep ediyorlar, ancak milletvekillerinin çoğunluğu değişikliğe karşı çıkıyor.

Başkan Barzani, 3 Temmuz’da Irak’ın başkenti Bağdat’ta 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirerek, Irak'taki siyasi parti liderleri, hükümet yetkilileri ve ülkelerin büyükelçileriyle 17'den fazla toplantı yaptı.

Ziyaretinin amacı Irak'ın iç sorunlarını çözmek ve Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek olan Başkan Barzani, “Birbirimizle koordinasyon ve iş birliği yapmaya devam edeceğiz.” demişti.

Irak'ta Yüksek Federal Mahkemesi, 14 Kasım 2023'te eski Parlamento Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin milletvekilliğini düşürme kararı almıştı.

K24