Yeni Zelandalılar'dan jet tepki: 24 saatte 225 bin imza toplandı

Yeni Zelanda’daki cami saldırılarını “Müslümanların ülkeye göçü” ile gerekçelendirmeye çalışan bağımsız senatör Fraser Anning’in kafasında yumurta kırıldı! Senatörün senatörlükten azli için 225 bin imza toplandı.

Yeni Zelandalılar'dan jet tepki: 24 saatte 225 bin imza toplandı

Yeni Zelanda’daki cami saldırılarını “Müslümanların ülkeye göçü” ile gerekçelendirmeye çalışan bağımsız senatör Fraser Anning’in kafasında yumurta kırıldı! Senatörün senatörlükten azli için 225 bin imza toplandı.

Fraser Anning, gazetecilere konuştuğu sırada kafasında yumurta kıran protestocuya tokat attı. Anning’in destekçileri de 17 yaşındaki protestocuyu yere yatırdı. Ona hakaret edenlerden birinin protestocuya küfrettiği de duyuldu. Protestocu önce gözaltına alındı daha sonra serbest bırakıldı.

225 bin imza: Senatörlükten alınsın

Ülkede, Fraser Anning’in senatörlükten alınmasına yönelik imza kampanyasına şimdiden 225 binden fazla kişi katıldı. Senatör Fraser Anning Cuma günü yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda’daki terör saldırısının nedeninin Müslümanların giderek artan varlığından duyulan korku” olduğunu iddia etmişti. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Anning’in sözleriyle ilgili olarak “tiksindirici” demişti.

Scott Morrison Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu görüşlere, bırakın Avustralya Parlamentosu’nu, ülkenin hiçbir yerinde yer yok” demişti. Morrison ayrıca ülkedeki tüm partilere Anning’i kınamaları çağrısı yapmıştı. 2017’den beri senatör olan Anning geçen yıl Avustralya’da, referandum yapılmasını ve Avrupa kökenli olmayan kişilerin ülkeye girişlerinin yasaklanmasının oylanmasını önermişti. Anning, Müslümanların Avustralya’ya en zor entegre olan toplum olduklarını iddia etmişti.