Trump 'dolandırıcılık' suçlamasıyla hakim karşısında

Amerika Birleşik Devletleri'nde eski Başkan Donald Trump'ın en değerli mülklerinden bazılarının kontrolünü kaybetmesine yol açabilecek "dolandırıcılık" davası başladı..

Trump 'dolandırıcılık' suçlamasıyla hakim karşısında

New York Başsavcılık ekibi, duruşma öncesi davayı "siyasi amaçlı dolandırıcılık" olarak nitelendiren Trump'ı sorumlu tutacakları vadinde bulundu.

Trump, "emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı" suçlamasıyla hakkında açılan davanın "düzmece" olduğunu belirterek itibarını korumak için bugünkü itiraz duruşmasına çıkacağını söylemişti.

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James'in ofisinden avukat Kevin Wallace, Manhattan'da görülen duruşmadaki açılış konuşmasında Donald Trump'ın on yıl boyunca bankalara ve sigortacılara mali durumunu "önemli ölçüde yanlış" bir şekilde aksettirdiğini söyledi.

Eyalet Başsavcısı Letitia James'in ofisinden avukat Kevin Wallace, Manhattan'da görülen duruşmadaki açılış konuşmasında Trump'ın on yıl boyunca bankalara ve sigortacılara mali durumunu "önemli ölçüde yanlış" bir şekilde lanse ettiğini dile getirdi.

Eski başkanın sanık sandalyesine oturduğu ve kendisini izlediği sırada Wallace, Trump'a atıfla, "Yıllar boyunca yalan söylediler" ifadesini kullandı.

Wallace, Trump'ın daha iyi kredi koşulları ve daha düşük sigorta primleri elde etmek için bunu yaptığını ve yasa dışı olarak 1 milyar dolardan fazla mali fayda sağladığını söyledi.

Ayrıca Wallace, "Bu her zamanki gibi bir iş değil ve tarafların birbirleriyle anlaşma şekli de değil. Bunlar kurbansız suçlar değil." dedi. 

Trump'ın avukatlarından Christopher Kise ise, Donald Trump ve "Trump Organization" adlı şirketinin mali işlemlerinin tamamen yasal olduğu savunmasında bulundu.

"Dünyanın en başarılı markalarından biri ve gayrimenkul yatırımları konusunda tam anlamıyla haklı çıkarak bir servet kazandı." diyen Kise, savunmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Dolandırıcılık niyeti yok, yasa dışılık yok, temerrüt yok, ihlal yok, bankalara bel bağlama yok, haksız kazanç yok ve mağdur yok."

Başsavcı James, Trump'ın, üç çocuğunun ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York'ta bir daha şirket kurmasını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

Trump hakkındaki dolandırıcılık davası

"Emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı" suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Başkan ve "Trump Organization" adlı şirketinin anlaşmalarda ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

Suçlamaların onanması durumunda Trump'ın bazı şirketlerinin kontrolü, mahkemece atanan kayyıma devredilebilecek.

Trump'ın avukatı Christopher Kise, daha önceki açıklamasında, kararı, "gerçeklerden ve mevcut hukuktan tamamen kopuk" diye niteleyerek, itiraz edeceklerini bildirmişti.

Trump: Tüm zamanların en büyük cadı avı

Bu arada Manhattan Mahkemesindeki duruşmaya gelen Trump, yerleşke girişinde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Kendisi ve şirketlerine yönelik dolandırıcılık suçlamalarını "Tüm zamanların en büyük cadı avının devamı" diye tanımlayan Trump, davayı açan New York Başsavcısı Letitia James'e de sert suçlamalar yöneltti.

James'in, hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan kendisini yakalamaya çalıştığını savunan Trump, "New York Valiliğine aday olmak için bunu kullandı. Valiliğe aday olma girişiminde başarısız oldu. Geri döndü ve şimdi Trump'ı tekrar yakalamaya çalışacağım' dedi." şeklinde konuştu.

Trump, davanın "aldatmaca" mali kayıtlarının ise "olağanüstü" olduğunu öne sürerek "Hiçbir banka etkilenmedi, hiçbir banka zarar görmedi" ifadelerini kullandı.

James de mahkeme girişinde yaptığı açıklamada, eski bir Başkan olsa bile ülkede hiç kimsenin kanunların üzerinde olmadığını söyledi.