Ali Avni; Musul harekatı sonrası Kürdistan'ın bağımsızlığını konuşacağız

Referandum sonucuna göre hareket edeceğiz. Ama ben inanıyorum ki her Kürdün gönlünde bağımsız Kürdistan vardır. Referandum sonucunda bağımsız Kürdistan ortaya çıkar.\"

Ali Avni; Musul harekatı sonrası Kürdistan'ın bağımsızlığını konuşacağız

6 milyon nüfuslu Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY), 'bağımsız Kürdistan' için yoğun bir çalışma yapıyor. 500 bin Türkmen'in de yaşadığı KBY'deki en güçlü parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) referandum ve bağımsızlık konularının belirlenmesi için ortak bir komitenin kurulmasını kararlaştırırken; IKBY yönetimi ise Avrupa ve birçok ülkede bağımsız Kürdistan için diplomasi faaliyetleri yürütüyor. KDP, Irak ve KBY bölgesindeki partilerle de konuyu görüşüyor. Bağımsız Kürdistan talebiyle ilgili konuşan KDP Politbüro Üyesi Ali Avni, "Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan'ın bağımsızlığı ile ilgili Irak Başbakanı Haydar El İbadi ve diğer yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. Bu seferki görüşmelerde Iraklı yetkililer daha olumlu ve empatiyle yaklaşıyorlar” dedi.

Avni, şöyle devam etti: "Bağımsız Kürdistan devletinin kurulmasıyla ilgili Iraklı ve Kürt yetkililerinden oluşan ortak bir komisyon kuruldu. Bu komisyon çalışmalarını yapıyor. Musul'un alınmasından sonra bazı şeyler netleşecek. Tartışmalı yerler de netliğe kavuşacak. Biz kavgasız olaysız bir şekilde bağımsız Kürdistan devletinin kurulmasını istiyoruz. '

Şayet Irak devleti bağımsIzılık talebimize olumsuz yaklaşmazsa Kürdistan bölgesinde referandum yapacağız. Ve referandum sonucuna göre hareket edeceğiz. Ama ben inanıyorum ki her Kürdün gönlünde bağımsız Kürdistan vardır. Referandum sonucunda bağımsız Kürdistan ortaya çıkar."

Bazı devletlerin bağımsız Kürdistan devletini istemediğine dikkat çeken Avni, şunları söyledi: "Bazı komşu ülkeler yıllardır bizi sömürdükleri için bağımsızlığımızı istemiyorlar. Ancak biz Irak hükümetini ikna edebilirsek başka devletlerin çok engel teşkil edeceğini sanmıyoruz. Önemli olan Irak hükümetidir. Biz bağımsız Kürdistan ilanı yaptığımız zaman da komşularımızla iyi geçineceğiz. Kürtler kardeşçe dostça yaşamak istiyor. Kimseyle kavga içerisinde kötü bir şekilde yaşamak istemiyor. Biz Türkiye, İran, Irak ve Suriye ile kardeşçe dostça yaşamak istiyoruz." Irak ordusu, Musul'da önemli ilerlemeler kaydediyor Hikmet Durgun KDP'nin Musul sorumlusu: IŞİD Musul'da ağır darbeler alıyor, çok yeri kaybetti

Bağımsız Kürdistan için Rusya ile görüştüklerini ve Rusya'dan destek istediklerini vurgulayan Avni, "ABD, Avrupa ve başka devletlerle de görüştük. Herkesten bağımsız Kürdistan için destek bekliyoruz. Bu konuyu çok yerle görüşüyoruz. Dünya bize destek versin veya vermesin biz bağımsız Kürdistan konusunda kararlıyız. Kürtler artık güçlü. Peşmerge IŞİD terörüne karşı büyük bir mücadele veriyor. Peşmerge güçleri dünya için IŞİD terörüne karşı büyük bir mücadele veriyor. IŞİD herkesin düşmanıdır. İnsanlığın düşmanıdır" diye konuştu.