Birleşmiş Milletler,BM'den Rakka açıklaması

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın brifinginde Rakka açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler,BM'den Rakka açıklaması

Rakka'da nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki askeri operasyonlar nedeniyle 400 binden fazla sivilin güvenliğinden endişe duyulduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler'den (BM), terör örgütü DAİŞ'in kontrolündeki Suriye'nin Rakka kentinde nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki askeri operasyonlar nedeniyle 400 binden fazla sivilin güvenliğinden endişe duyulduğu belirtildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, hava saldırılarının sivil ölümlerine ve yaralanmalarına neden olduğuna ve okullar, pazar yerleri ve alt yapının zarar gördüğüne ilişkin haberlerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

Farhan Haq, Rakka'da nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki askeri operasyonlar nedeniyle 400 binden fazla sivilin güvenliğinden endişe duyulduğunu ifade etti.

ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyona bağlı savaş uçaklarının Rakka'nın batısında yüzlerce sığınmacının yaşadığı bir okul binasını hava saldırılarıyla enkaza çevirdiği iddia edilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı ise koalisyonun Rakka yakınlarında, o civarda birçok hava saldırısı düzenlediği ve sivil kayıplarla ilgili iddiaların araştırıldığı açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: AA