HPG, Zap'ta yaşamını yitiren 2 üyesinin kimlik bilgilerini açıkladı

PKK’nin askeri yapılanması HPG, Zap’ta yaşamını yitiren 2 üyesinin kimlik bilgilerini açıkladı.

HPG, Zap'ta yaşamını yitiren 2 üyesinin kimlik bilgilerini açıkladı

HPG’den yapılan açıklamada 4 Temmuz 2024’de Zap’ın batı kısmındaki Sergele köyünün olduğu bölgede 2 üyelerinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Açıklamada hayatını kaybeden HPG üyelerinin “Canfeda Soro” kod adlı Batman doğumlu İdris Çınar ile “Canfeda Efrîn” kod adlı Efrin doğumlu Mihemed Ekrem Şexo oldukları belirtildi.

HPG'nin söz konusu açıklamasında, üyelerinin ölüm nedenine ilişkin “düşman saldırısı” ifadesi kullanıldı.

HPG İdris Çınar’ın 2015 yılında örgüt saflarına katıldığını belirtirken Mihemed Ekrem Şexo’nun ise Rojava’da bir süre 'direniş birlikleri'nde kaldıktan sonra dağ kadrosuna katıldığı belirtildi. Ancak Şexo'nun katılım tarihine ilişkin ayrıntı paylaşılmadı.

28 Haziran’da TSK’ya ait savaş uçaklarının Duhok’un Amedi ilçesindeki Sergele köyünün çevresini yoüun şekilde bombaladığı bildirilmişti.

Barış Timleri  Topluluğu’nun (Community Peacemaker Teams-CPT) ise Amedi’nin Sergele köyünde TSK ile PKK arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını duyurmuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 17 Nisan 2022’de Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla operasyon başlatmıştı.