Irak ordusundan Musul havaalanı ve askeri üsse operasyon

Devam eden Musul operasyonunda Irak güvenlik güçlerinin, Musul Havalimanı'nı IŞİD'den almak için saldırı başlattığı bildirildi.

Irak ordusundan Musul havaalanı ve askeri üsse operasyon

Irak Federal Polisi Sorumlusu, Iraklı birliklerinin Musul Havalimanı'na yönelik operasyon başlattığını belirtti. Savaş uçakları ve topçu birliklerinin operasyona destek verdiğini kaydeden Korgeneral Şakir Cevdet, operasyonun kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Ninova'nın Kurtarılma Operasyonu Komutanı Tümgeneral Necm Cuburi, güvenlik güçlerinin iki koldan Musul Havalimanı ve Gazlaniye Askeri Üssü'ne operasyon başlattığını belirtti.

Musul Havalimanı'nın önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Tümgeneral Cuburi, "Güçlerimiz havalimanını aldıktan sonra oraya konuşlanacak. Bundan sonra Musul'un batısında yönelik yapılacak operasyonlar ordan devam edebilir” dedi.

Ninova'nın Kurtarılma Operasyonu Komutanı, "IŞİD mensuplarının büyük bir bölümü kaçtı, bir bölümü de kent içindeki mahallelere çekildi. Sadece bazı birlikler havalimanının etrafında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Irak güvenlik güçleri 19 Şubat'ta Musul'u kurtarma operasyonun üçüncü aşamasını başlatmıştı.