Trump'tan Kudüste yeni yerleşimlere jet onay

İsrail hükümeti, yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin hemen ardından, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yüzlerce yeni yerleşimi onayladı.

Trump'tan Kudüste yeni yerleşimlere jet onay

Kudüs Belediyesi Planlama ve İnşaat Komitesi'nin başkanı Meir Turgeman, İsrail Radyosu'na yaptığı açıklamada "Artık sonunda inşaatı başlatabiliriz" dedi. Kudüs Belediyesi böylece, Doğu Kudüs'te 566 yeni evin inşasına onay verdi.

İsrail yönetiminin, ABD'nin görevden ayrılan Başkanı Barack Obama'nın itirazları nedeniyle yerleşimleri onaylamayı ertelediği belirtiliyordu.

Turgeman "Trump yönetime gelene kadar beklemem söylendi, çünkü onun yeni yerleşimlerle bir sorunu yok" dedi ve ekledi, "Donal Trump'ın başkan olmasıyla oyunun kuralları değişti. Barack Obama dönemindeki gibi artık ellerimiz bağlı değil."

Obama, on yıllardır devam eden İsrail-Filistin meselesinin iki devletli çözümü için yeni yerleşim yerleri inşasının bir engel oluşturduğunu savunuyordu. İşkâl altındaki Doğu Kudüs'te yerleşimler uluslararası hukuk açısından yasa dışı kabul ediliyor, ancak İsrail buna karşı çıkıyor.

Netanyahu Trump ile görüşecek

Başbakanlık ofisi, kabinenin Batı Şeria'daki bir yerleşimi İsrail topraklarına katmaya ilişkin oyu erteleme kararı aldığını açkladı.

Yerleşim yanlısı Habayit Hayehudi (Yahudi Evi) partisi, hükümete Kudüs yakınlarındaki Maaleh Adumim yerleşimini ilhak etmesi için baskı kuruyordu.

Parti lideri Naftali Bennett, Trump yönetiminin yerleşimlere sıcak baktığını söylüyor ve İsrail'in Filistin Devleti fikrinden vazgeçerek Batı Şeria'daki yerleşimleri ilhak etmesi gerektiğini savunuyor.

Başbakanlık ofisi, Netanyahu ve Trump arasında gelecek ay gerçekleşmesi beklenen toplantının bitimine kadar kararı erteledi.

Yerleşimler meselesi, İsrail ve uluslararası toplum arasında uzun zamandır tartışılıyor. Son Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı, yerleşimlerin "yasal dayanağı olmadığını" belirtiyor ve "iki devletli çözümü tehlikeye attığını" kaydediyor. Kararda "İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim yeri faaliyetlerini durdurmalı" çağrısı yapılıyor.

Filistin yönetiminden kınama

Yeni yerleşimlerin onaylanması kararına ilk tepki Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ofisinden geldi. Sözcü Nabil Abu Rdainah yaptığı açıklamada "İsrail'in inşaatı onaylaması kararını şiddetle kınıyoruz" dedi.