Nuceyfi: Bağımsızlığa Kürd halkı karar verecek

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski Parlamento Başkanı Usame Nuceyfi, "Bağımsızlık konusunda kararı Kürdistan Bölgesi halkı verecek. Biz de bunu saygıyla karşılayacağız” dedi.

Nuceyfi: Bağımsızlığa Kürd halkı karar verecek

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski Parlamento Başkanı Usame Nuceyfi, "Bağımsızlık konusunda kararı Kürdistan Bölgesi halkı verecek. Biz de bunu saygıyla karşılayacağız” dedi.

Rûdaw'ın sorularını yanıtlayan Nuceyfi, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak - Türkiye ilişkileri normalleştiğini belirten Nuceyfi "Bu çerçevede yürütülen siyaset açık ve net. Türk güçlerinin Başika'dan çekilmesine karar verildi ancak bu karar Musul'da kontrol sağlandıktan sonra uygulanacak” şeklinde konuştu.

'PKK'ye verilen maaşlar kesildi'

Nuceyfi, "Türk askerlerinin Başika'da bulunmasının sebebi IŞİD mi yoksa PKK mi? Bu arada Irak Hükümeti PKK'ye silah ve maaş yardımında bulunuyor...” sorusuna şu yanıtı verdi:

Doğru, daha önce Irak yardımda bulunuyordu ancak Türkiye ve Kürdistan Bölgesi bu konuda anlaştı ve PKK'ye verilen maaşlar kesildi. Yardımlar da PKK'ye bağlı Ezidi güçlere veriliyordu. Edindiğim bilgiye göre bu yardımlar da ABD gözetiminde sona erdi.

Ninova'nın Irak Anayasasına uygun, federal bir bölgeye dönüşmesini istediklerini belirten Nuceyfi, Kürdistan Bölgesi'yle konuşmaları gereken konular olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:

'Şiiler arasında Kürdistan'a saldırmayı düşünenler var'

Üzerinde anlaşma sağlanamayan bölgeler mevcut. Bazı yasa ve maddelerle sorunları farklı mekanizmalarla çözüme kavuşturabiliriz. Kürdistan Bölgesi de bizimle aynı düşüncelere sahip. Ancak bazı Şii taraflar ve Bağdat'la yasalar doğrultusunda ilerleyip birbirimizden anlayabiliriz. Çünkü Şiiler arasında Ninova Ovası hatta Kürdistan Bölgesi'ne saldırmayı düşünen gruplar var. Bunlarla hiçbir şekilde anlaşamayız.

'Maliki boşa çaba harcıyor'

Irak Eski Başbakanı Nur Maliki'nin tekrar Başkanlık koltuğuna oturma isteği ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin "Maliki başbakan olursa bağımsızlığı ilan ederiz” sözlerine değinen Nuceyfi şunları söyledi:

Bence Maliki boşuna çaba harcıyor çünkü ne yaparsa yapsın Irak'ın gelecek başbakanı olmasına imkan olmadığına inanıyorum. İçerde buna karşı olan çok fazla itiraz var. Üstelik Maliki, siyasi başarısızlığından dolayı uluslararası düzeyde de kabul görmüyor.

'Bağımsızlık kararına saygı duyarız'

Nuceyfi, Barzani ve Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığıyla ilgili, "Sayın Barzani'yle ilişkilerimiz sağlam ve bu konuda hiç şüphe yok. Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığı konusunda kararı Kürdistan Bölgesi halkı verecek, biz de bunu saygı ile karşılayacağız” ifadelerini kullandı.