Türkiye'den Kerkük açıklaması: Endişeliyiz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kerkük'te Kürdistan bayrağı ile ilgili alınan karara yönelik bir açıklama yayımladı.

Türkiye'den Kerkük açıklaması: Endişeliyiz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kerkük'te resmi kurumlara Kürdistan Bayrağı asılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Kerkük'te resmi dairelerde IKBY bayrağı asılmasına ilişkin kararı endişeyle karşılıyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kerkük Vilayet Meclisi'nde bugün (28 Mart) gerçekleştirilen oylamada, IKBY bayrağının vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla birlikte asılmasına ilişkin kararın kabul edilmesini doğru bulmuyor ve endişeyle karşılıyoruz.

Vilayet Meclisi'nin Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettikleri oylamada alınan kararı doğrudan Kerkük'ün ihtilaflı statüsüyle ilgili ve Irak anayasasına aykırı tek taraflı bir tasarruf olarak değerlendiriyoruz. Farklı kimliklere mensup Irak vatandaşlarının ortak varlığı olan Kerkük'ün statüsüyle ilgili tek taraflı adımlarda ısrarcı olunması uzlaşı, diyalog ve anayasal süreçlere bağlılık kavramlarına zarar verecektir.

Bu tür yaklaşımlar, ülkede kalıcı güvenlik ve istikrar çabalarını da olumsuz etkileyecektir. Irak'ın geçmekte olduğu kritik süreçte ilgili tüm tarafların sağduyu, sorumluluk ve itidal içinde hareket etmesi gerekmektedir."