ABD: YPG'yi desteklemeye devam edeceğiz I

ABD Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, YPG'yi Suriye'de desteklemeye devam edeceklerini söyledi. "PKK ve YPG arasında bağlantı olduğu görüşüne saygıyla karşı çıkıyoruz" diyen Toner, Antalya'daki üçlü zirvede ise daha etkin bir operasyon için yeni olanakların ele alındığını açıkladı.

ABD: YPG'yi desteklemeye devam edeceğiz I

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin önemli isimlerinden ilk kez YPG'ye ilişkin bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, ABD'nin YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.

Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Suriye'deki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. Mark Toner, bir soru üzerine Türkiye, Rusya ve ABD genelkurmay başkanlarının Antalya'da yaptıkları görüşmede, daha etkin bir operasyon için yeni olanak ve olasılıkları değerlendirdiklerini belirterek, "Görüşmede IŞİD'e karşı daha geniş bir savaş kapsamında Menbiç'teki durum da görüşüldü. Ayrıca PKK, El Kaide El Nusra Cephesi de dahil olmak üzere bölgedeki terör örgütleri ele alındı” dedi.

'YPG ÇOK ETKİLİ OLDU'

Toner, "ABD'nin YPG'ye sağladığı destek konusunda Türkiye ile bir anlaşmaya varıldı mı?” sorusuna verdiği yanıtta ise "Kuzey Suriye'de faaliyet gösteren Suriye Demokratik Güçleri kapsamında YPG'yi uzun süredir desteklemekteyiz. YPG, IŞİD ile mücadelede çok etkili oldu. Bunları birçok kez burada konuştuk. YPG, IŞİD'i savaş alanından püskürtmede ve sonuçta onları yok etmede çok etkin. Operasyonların 4 Kasım'da başladığı günden bu yana 6.000 kilometrelik alanı ve Rakka civarında IŞİD'in ele geçirdiği 100'den fazla köyü… Biz açıkçası YPG ile ilgili Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz. Ancak PKK ile YPG arasında bağlantı olduğu görüşüne saygıyla karşı çıkıyoruz” dedi.

Mark Toner, bir başka soru üzerine de ABD'nin PKK'nin Sincar'daki varlığına karşı olduklarını ve orada olmamaları gerektiğini düşündüklerini söyledi.