ABD'den Türkiye-Hollanda krizine ilişkin ilk açıklama

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'ndan Hollanda ve Türkiye arasındaki krize dair tansiyonun düşürülmesi çağırısı geldi.

ABD'den Türkiye-Hollanda krizine ilişkin ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, telefon üzerinden yapılan basın toplantısı yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Toner, Hollanda'nın Türk bakanları konsolosluklarına girişini engelleyerek neden olduğu diplomatik gelişmeler hakkında "Bu Hollanda ve Türkiye hükümeti arasındaki ikili bir durumdur. İki taraf da NATO üyesidir ve biz tarafları tansiyonu yükseltecek retorikten kaçınmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Toner, ayrıca Yemen'deki gelişmeler hakkındaki sorulara da cevap verdi. Bakan Tillerson'un dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr'le yaptığı görüşmenin ardından, bugün de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Al Nahyan'la görüştüğünü açıkladı. Toner, iki dışişleri bakanının görüşmesinde, bölgesel konuların ele alındığını belirterek, "Yemen'de yaşanan çatışmalar, Libya ve IŞİD'i yenme planı konuşuldu.” dedi.

BAE'nin ABD'nin önemli bir müttefiki olduğunu kaydeden Toner, Tillerson'un iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeye çalıştığını söyledi. Ayrıca Toner, iki bakanın görüşmesine ilişkin Dışişleri Bakanlığı tarafından fotoğraf paylaşılmamasına yönelik bir soruyu ise cevapsız bıraktı.