Şam, Ankara ile yakınlaşma konusunda soğuk sinyaller

Suriye-Türkiye yakınlaşma dosyasına ilişkin son Türk açıklamalarına Şam'dan henüz resmi bir yanıt gelmedi.

Şam, Ankara ile yakınlaşma konusunda soğuk sinyaller

"Moskova-Ankara" hattında devam eden diplomasinin Arap çabalarıyla sonuçlanmaya yakın olduğunu düşündüren Suriye-Türkiye yakınlaşma dosyasına ilişkin son Türk açıklamalarına Şam'dan henüz resmi bir yanıt gelmedi. Buna rağmen Suriye hükümetine yakın bir gazete aracılığıyla verilen soğuk sinyaller, dosyayı "Ankara ile yakınlaşmanın bir koşulu olarak Türk güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi garantisinin alınması" şeklinde başa döndürdü.

El Vatan gazetesi dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kasıtlı olarak" ülkesinin "Suriye topraklarındaki işgalinden" söz etmediğini, bunu da Suriye'nin "topraklarının işgali ve bu topraklardan çekilme niyetinin açıkça ilan edilmesine" ilişkin açık taleplerini "görmezden gelmek" olarak gördüğünü savundu.

Şam'daki kaynaklar Suriye-Türkiye dosyasının henüz olgunlaşmadığını, zira mültecilerin geri dönüşü, Özerk Yönetim’le (PYD-YPG) ilişkiler, kuzeydeki yerel silahlı gruplar dosyası ve yabancı savaşçılar dosyası gibi diğer çetrefilli konularla bağlantılı olduğunu belirtti.