Suriye'de Türkiye'ye karşı protestolar başladı!

Dün gece Kayseri'de Suriyeli bir kişinin küçük bir çocuğa cinsel tacizde bulunduğu haberleri üzerine Suriyelilere karşı büyük bir saldırı dalgası başladı.

Suriye'de Türkiye'ye karşı protestolar başladı!

Kentte Suriyelilere ait iş yerleri kundaklandı, araçları ateşe verildi, çıkan olaylarla ilgili 67 kişi gözaltına alındı.

Amcasının 7 yaşındaki kızına cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Suriye uyruklu İ. A. tutuklandı, 14 polis ve 1 güvenlik görevlisi yaralandı.

Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada Türkiye'de yabancı düşmanlığına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Kayseri'de çıkan olayların ardından Suriye topraklarında da Türkiye'den Suriye'ye giriş yapan TIR’lara saldırılar düzenlendi.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde Babül Selam Sınır Kapısı’ndan (Öncüpınar) Suriye’ye (El Bab) giren TIR’lara ateş edildiği, sopalarla camlarının kırıldığı görülüyor.

Görüntülerde “Özgür Suriye Ordusu” bayraklarını taşıyan göstericilerin sınırdaki Türk bayraklarını aşağı indirip parçaladığı görülüyor.

Saldırgan grubun “Allahu Ekber” diye slogan attığı duyuluyor.

Söz konusu gösterinin olası Türkiye-Suriye yakınlaşmasını protesto amacıyla yapıldığı da iddia edildi. Ancak bu iddia doğrulanamadı.

Türkiye ile Suriye arasında normalleşmeye dönük bir süreç yürütülürken Türkiye'ye bağlı silahlı gruplar bu sürecin kendi aleyhlerine olduğunu değerlendiriyor.  

Efrin'de de benzer şekilde Türkiye'den gelen araçların saldırıya uğradığı bildiriliyor. Kentte Türkiye karşıtı gösterilerin genişlediği ve bazı bölgelerde silahlı çatışmaların çıktığı belirtiliyor..

Yerel bir kaynağın bildiriğine göre çatışmalarda 1 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, göstericilerin Efrin'deki Türkiye "Valilik" binasına saldırdığını ve Türkiye karşıtı sloganlar attığını bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gösterileri Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik "ırkçı saldırılara cevap” olduğunu belirtti.